Najzastupljeniji od jula do septembra u medijima bili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić (691 naslovna strana), premijerka Ana Brnabić (228 naslovnica) i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić (161), pokazuje analiza štampanih medija u Srbiji Kvartalni medijametar.
Istraživanje je urađeno na osnovu 1.991 teksta objavljenog u periodu jul-septembar 2017. godine u dnevnim novinama Politika, Večernje novosti, Blic, Danas, Kurir, Alo i Informer, kao i u nedeljnicima Vreme, NIN, Novi Magazin, Nedeljnik i Pečat.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković rekao je da kada se pogledaju uređivačke politike, ali i komentari i kolumne u štampanim medijima postoji raznovrsnost gledišta, argumenata i zaključaka.
“Što nas navodi na zdravorazumski zaključak da u Srbiji postoji sloboda govora, mišljenja i izražavanja”, rekao je Stanković.
Prema istraživanju najveći broj negativnih tekstova napisan je o Vučiću (56, od kojih 43 u Kuriru), predsedniku Pokreta slobodnih građana Saši Jankoviću (39) i predsedniku Narodne partije Vuku Jeremiću (20). Kada je reč o političkim partijama 11,27 odsto tekstova o vladajućim partijama ima negativnu konotaciju, a u 4,37 odsto tekstova se negativno piše o opoziciji.
Najviše negativnih tekstova napisano je o Srpskoj naprednoj stranci (35), a iz opozicionih redova o Demokratskoj stranci (10).
Kada je reč o temama, o privredi se piše najpozitivnije, o regionu veoma negativno (više od 50 odsto tekstova), 71 odsto tekstova o Kosovu je neutralno, a tema o kojoj su mediji veoma često pisali je i ubistvo pevačice Jelene Marjanović.
Stanković je rekao da su nedeljnici i dalje dominantno kritičari prema vlasti, sa izuzetkom nedeljnika Pečat, koji je kritički nastrojen prema evropskoj politici vlasti, a da su oni značajni jer su aktivni učesnici političkog života u Srbiji i da učestvuju u direktnoj promociji stavova opozicionih stranaka.
Stanković je rekao da se u nedeljnicima koji su veoma kritično nastrojeni prema vlasti, nema sagovornika iz vlasti, dok su kod umereno kritički nastrojenim nedeljnicima prisutni intervjui sa pojedinim ministrima.
On je rekao da je u medijima slika vlasti strogo personalizovana i ogleda se u Aleksandru Vučiću, koji se predstavlja kao autokrata, prave se “lažne analogije” kada se Vučić poredi sa Neronom i ; optužuje za kriminalitet. Kada je reč o opoziciji, ona se u medijima moralno potkopava i potkopava se njen patriotski aspekt.
Kada je reč o spoljnoj politici, o Rusijinije objavljen nijedan negativan tekst, dok je o EU 22,58 odsto tekstova u negativnom kontekstu.
Od svetskih lidera na naslovnim stranama u Srbiji najviše su se pojavljivali predsednici Rusije i SAD, Vladimir Putin (91) i Donald Tramp (122).