BEOGRAD – Građani koji poseduju vatreno oružje imaju još svega mesec dana za zamenu starih oružnih listova za nove biometrijske isprave. To je jedna od poslednjih obaveza koju je predvideo Zakon o oružju i municiji, koji se primenjuje od marta 2016. godine.

Vlasnici oružja, prema zakonu, obavezni su da prilikom zamene oružnog lista, u policijsku stanicu odnesu oružje na uvid, kao i stare isprave. Potrebna je i potvrda da protiv vlasnika nije pokrenut krivični postupak, kao i lekarsko uverenje o sposobnosti za držanje i nošenje oružja.

Potreban vam je i “opravdani razlog” za posedovanje oružja. Ukoliko građanin poseduje lovačku pušku ili karabin, to je uverenje o položenom lovačkom ispitu ili kopija lovne karte. Ukoliko je oružje namenjeno sportu, “opravdani razlog” čini potvrda o članstvu u nekom od streljačkih klubova. U slučaju da su pištolj ili puška namenjeni za ličnu bezbednost, vlasnik je obavezan da “na zapisnik” da i izjavu kojom tvrdi da mu je zbog posla koji obavlja ili drugih okolnosti sigurnost ugrožena. Sve to prati terenska provera policije, pre izdavanja dozvole.

U MUP-u navode da je zamena oružnih listova zakonska obaveza za sve koji poseduju vatreno oružje, ali i opominju na uobičajenu naviku građana da koriste poslednje dane zakonskih rokova za izvršenje administrativnih poslova.

Izdavanje novog oružnog lista košta 1.500 dinara (600 dinara košta obrazac koji izrađuje Zavod za izradu novčanica). Građani koji poseduju oružje sa olučenim cevima – pištolje, revolvere, karabine – dužni su da uplate i republičku taksu koja iznosi 5.360 dinara. Mnogi vlasnici pištolja i pušaka, međutim, ovo doživljavaju kao dvostruki namet, jer su istu taksu platili prilikom odobravanja nabavke i registracije oružja.

Uz ove troškove, lekarsko uverenje košta od 3.500 do čak 6.000 dinara (zavisno od zdravstvene ustanove), što ukupan iznos zamene ovog dokumenta podiže i na više od 12.000 dinara.

Zamena oružnih listova ne razlikuje se mnogo od procedure propisane kada građanin prvi put nabavlja oružje.

Svrha ovog zakona teži razoružavanju građana, iako je Srbija na samom dnu lestvice po broju komada oružja u posedu građana u Evropi – kažu u Nacionalnoj asocijaciji za oružje.