PODGORICA – Odbor za opšte obrzovanje usvojio je predmetni program albanski jezik kao drugi strani jezik u osnovnoj školi, a u nastavku procedure o ovom pitanju odlučuje Nacionalni savet za obrazovanje koji će zauzeti stav na narednoj sednici.

To je saopštio ministar prosvjete Damir Šehović odgovarajući na pitanje potpredsjednika Skupštine Gencija Nimanbegua (FORCA) kakav je status albanskog jezika, kao jezika sredine u školama na crnogorskom jeziku u nacionalno mešovitim sredinama (Ulcinj, Tuzi, Plav, Gusinje).

Genci je podsetio da su novom reformom sistema obrazovanja i vaspitanja ukinuti fakultativni predmeti, a samim tim i albanski jezik kao jezik sredine, koji je imao takav status u nacionalno mešovitim sredinama.

Albanski jezik je u nacionalnim mešovitim sredinama, u odeljenjima u kojima se nastava odvijala na službenom jeziku, bio obavezan predmet čak i u srednjim školama za vreme bivše države SFRJ, a do zadnje reforme taj predmet je u osnovnim školama bio fakultativan pojasnio je on.

Kazao je Šehoviću i da je radna grupa o albanskom jeziku, koju je formiralo Ministarstvo prosvete za vreme mandata Predraga Boškovića, kao jedan od zahteva postavila da se albanski jezik uvede kao obavezan predmet.

“Postoji kao dobar primer italijanskog jezika u školama sa slovenačkim nastavnim jezikom, i obratno u Slovenskoj Istri, gde žive Italijani. A podsetiću vas da u Sloveniji po popisu stanovništva živi svega 2.258, odnosno 0,11 odsto Italijana”, kazao je on.

Šehović mu je odgovorio da je Zakonom o osnovnom obrazovanja propisano da učenici od šestog razreda izučavaju kao obavezan predmet jedan od stranih jezika, te da je škola u obavezi da ponudi najmanje dva strana jezika. Izučavaju se, podsetio je on, kontinuirano dva časa sedmično.

“I predlog strategije manjinske politike za period 2019-2024. godine koji je nedavno izradilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, koji se nalazi u proceduri usaglašavanja i usvajanja, sadrži mere iz oblasti obrazovanja koje se odnose na uvođenje albanskog jezika kao izbornog predmeta u osnovnim, srednjim školama i Policijskoj akademiji… To će biti dobar povod da na ovu temu Vlada zauzme jasan stav i nakon što da saglasnost da definiše svoju politiku u ovoj oblasti”, rekao je on.

Genci mu je, međutim, rekao da nije odgovorio tačno zašto nisu analizirali inicijativu upotrebe italijanskog jezika u slovenskim školama gde se kaže da se u tim školama jezik definiše kao drugi jezik, ali ne kao drugi strani.

“Dobro je da u mešovitim zajednicama učenici imaju iste uslove i iste obvaveze. Ovde se priča o dodatna dva časa nedeljno… To je vaša obaveza. Nešto što se realizovalo u Jugoslaviji može da se uradi i u Crnoj Gori. To je vaša obaveza”, poručio je on.


Pobjeda