NOVI PAZAR – Svako istorijsko kazivanje o Isabegovoj džamiji u Novom Pazaru završava se uobičajenom, ali nažalost pogrešnom konstatacijim, da je najstarija novopazarska i sandžačka džamija zbog navodne dotrajalosti do temelja srušena 1938. godine, nakon čega je na njenom mestu sazidano novo zdanje, poznato pod nazivom Islamske ustanove.

Ovaj pogrešan datum koji se pojavljuje kod najvećeg sandžačkog historičara dr Ejupa Mušovića je bez provere i nekritički bukvalno prepisivan i spontano prenošen u sva druga dela u kojima se govorilo i o   Isabegovoj džamiji.

Međutim, niti je džamija bila dotrajala, niti je datum kada je porušena i kada je izgrađena zgrada Islamskih ustanova tačan.

Jednostavno tadašnje sresko Vakufsko-mearifsko povereništvo na čijem čelu je bio šerijatski sudija hafiz Ibrahim-efendija Riđanović (1895-1989), poreklom mostarac, uz pomoć i posredovanje vakufskog većnika Aćif-efendije Hadžiahmetovića, dobilo je dugoročan i povoljan zajam od vakufskog centralnog fonda pri Vakufsko-mearifskom veću u Skoplju, sa namerom da na mestu Isabegove džamije i prostoru Isa-begovog vakufa u samom centru Novog Pazara izgradi kako su govorili „Islamski Dom“ , koji će biti najimpozantnije zdanje posle onog u Skoplju. Samo su pri tom zanemarili da će žrtva ovog projekta biti najznačajniji i najstariji sandžački sakralni istorijski spomenik – Isabegova džamija, koja je izgrađena krajem šeste decenije XV veka i spadala je u red kupolnih džamija.

Namera je bila da se u Islamskom domu, odnosno Islamskim ustanovama smeste sva islamska nadleštva. Prema savremenom novinskom izveštaju namere su bile sledeće: „Naime,  u ovome domu a na gornjem spratu će biti smeštene sve ovdašnje islamske ustanove: Muftijstvo, Sresko vakufsko-mearifsko povereništvo  i Imamati. Na sredini sprata je jedna veća sala, koja će služiti za održavanje sednica Povjereništva i po potrebi za održavanje zajedničkih sednica svih džematskih medžlisa sreza deževskog i štavički (ima ih 16) a u svrhu davanja direktiva pojedinim džematskim medžlisima  u njihovom radu, kako bi se izazvala jednodušnost rada svih džematskih medžlisa  na promicanju ciljeva islamske verske zajednice. Zgrada će u prizemlju imati tri dućana, jednu oveću kafanu sa svojom čitaonicom, kroz koju imade otvoren prolaz u baštu, kao i dva velika odeljenja za mekteb. Ovaj će mekteb biti glavni mekteb i u njemu će se praktično proučavati preko ferija kandidati za sibjan mualime svih mekteba na području ovdašnjeg Vakufskog povereništva. Mekteb će dakle imati karakter jednog sibjan mekteba, koji bi pored rada u njemu davao direktive u radu drugim sibjan mektebima. Time će se jednoobrazovati rad u svima mektebima i njihov se broj umnožiti i po selima,  koji su veoma potrebni u ovim krajevima gde se od nazad dve decenije i više to nije ni pomišljalo. Ta je strana i rukovodila, kako čujemo, ovdašnje Vakufsko povereništvo, da u ovome Islamskom domu predvidi i posebne prostorije za mektebi iptidaiju. Mektebske prostorije će osim toga, služiti i za večernju mektebsku školu, koju Vakufsko povereništvo namerava  osnovati, da bi se na taj način odraslijoj islamskoj omladini  bez obzira na  profesiju dala prilika i mogućnost da šire  i bolje upozna nauk svoje vere.

A kafana sa čitaonicom i baštom? Ovo ne samo što će, kao i dućani, biti  koristonona odeljenja, već će  tu imati prilike ovdašnji muslimanski svet da se sastaje i da na taj način bude i šire društvenu svest, ovde takoreći, jer se u tim prostorijama namerava smestiti jedno muslimansko dobrotvorno društvo, koje će se ovih dana da osnuje. Tako će u tome društvu i u ovim društvenim prostorijama imati priliku, i stariji i mlađi, da međusobno izmenjuju svoje misli i da stariji utiču na mlađe  na islamsko-moralnom vaspitanju a mlađi opet na starije u odvraćanju zastarjelih shvatanja. Ovim će se ubrzati proces  prilagođavanja starih i mladih iz ovih društvenih prostorija će se kao centra ovdašnjih muslimana buditi društvena svest kako u gradu tako i po selima, koja je u ovim krajevima vrlo malo razvijena. Tu će se održavati i razna korisna i poučna predavanja, da bi se razvila ljubav prema islamskoj verskoj zajednici i ljubav prema naciji  i našoj otadžbini, a uz to će se preko društva i njegove uprave ublažiti beda ovdašnjih siromaha deljenjem stalne mesečne potpore starcima i nevoljnicima i upućivanje sirotana na školovanje i razne savremene zanate. Dakle značaj osnovanja ovoga Islamskog Doma  u Novom Pazaru  je zaista veliki kako za sami Novi Pazar  tako i za našu islamsku zajednicu izvan novopazarskog područja, jer je Novi Pazar centar Sandžaka i sandžačkih muslimana, kojima je potrebna pomoć na buđenju i podizanju islamsko-prosvetne i uopšte kulturne svesti.“

Dakle namere su bile plemenite i korisne, ali žrtva je bila ogromna – rušenje neprocjenjivo važnog bošnjačkog kulturnog spomenika – Isabegove džamije.

Prema novinskom izvještaju očekivalo se da će Islamski dom ili Islamske ustanove biti završene krajem 1935. godine, a svečano otvaranje je bilo predviđeno da se obavi u oktobru 1935. godine u prisusrvu velikog broja zvanica.

Sve gore rečeno ukazuje da je Isabegova džamija srušena i uništena 1934. godine ili najkasnije početkom 1935. godine, a Islamski dom ili Islamske ustanove su svečano otvorene oktobra 1935. godine.

Hafiz Ibrahim-efendija Riđanović je pomenute dužnosti obavljao u Novom Pazaru od 9. avgusta 1930.  do aprila 1936. godine, nakon čega će u istom svojstvu do septembra 1936. godine obavljati službu u Sjenici, da bi sve do svog penzionisanja obavljao najviše dužnosti u Islamskoj zajednici BiH. Njegov sin je poznatii bošnjački intelektualac dr Mihad Riđanović.

Prema tome, iz celokupne istorijske literature treba izbrisati 1938. godinu kao datum kada se srušena Isabegova džamija, jer je to učinjeno namanje tri godine ranije.


Esad Rahić