BEOGRAD – Starenje – globalni problem Evrope, sa kojim je suočena i Srbija, postavlja izazov na koji treba naći adekvatan odgovor što pre, kako bi se prevenirali brojni problemi, ukazala je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u Berlinu na skupu posvećenom borbi protiv diskriminacije starijih.

Janković je u saopštenju istakla da društvene okolnosti u kojima se nalaze sve evropske zemlje, pokazuju da starije građane i građanke ne treba posmatrati na bilo koji drugi način osim kao vredan resurs koji može dati veliki doprinos zajednici.

Kako je navela, zbog toga bi inkluzija starijih trebalo da bude na samom vrhu prioriteta prilikom formiranja javnih politika širom Evrope.

Govoreći o situaciji u Srbiji iz ugla prakse institucije, Janković je kazala da je diskriminacija na osnovu starosnog doba prisutna u svim oblastima i da je poslednjih godina drugi osnov diskriminacije po broju pritužbi.

Istraživanja koja su Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Crveni krst Srbije sproveli u urbanim i ruralnim sredinama u našoj zemlji, pokazala su da su najveći problemi starih nedovoljna dostupnost usluga, pre svega zdravstvene i socijalne zaštite, kao i drugih javnih usluga, uključujući i transport, veliki broj fizičkih i ekonomskih barijera, kao i uvrežene predrasude i stereotipi.

Upravo na osnovu sagledavanja stanja i imajući u vidu podatak da je svaki peti građanin Srbije stariji od 65 godina, kazala je Janković, institucija Poverenika u svojim godišnjim izveštajima, među brojnim preporukama nosiocima javne vlasti za preduzimanje mera i aktivnosti u cilju poboljšanja položaja svih društvenih grupa, čitav set preporuka posvećuje poboljšanju kvaliteta života starijih ljudi u Srbiji.

Skup posvećen borbi protiv diskriminacije starijih organizovali su Evropska mreža tela za ravnopravnost (EQUINET), Ejdž Platforma Evropa (AGE Platform Europe) i Federalna agencija za borbu protiv diskriminacije Nemačke (FADA).

Na otvaranju skupu, pored ostalih, govorili su i direktor odeljenja za antidiskriminaciju i pitanja Roma Evropske Komisije Sabolč Šmit i politički direktor Ejdž Platforme Evropa Macej Kuharčuk, a konferenciji prisustvuje više od 80 predstavnika iz 31 evropske države.