BEOGRAD – Predsednik Francuske Emanuel Makron obratio se ; večeras na srpskom i poručio da Francuska nikada neće zaboraviti žrtvu koju je u Prvom svetskom ratu podneo srpski narod i poručio da Francuska voli Srbiju, onako kako je Srbija volela nju.
“Vi pokazujete da poruka ispisana na ovom spomeniku ‘Volimo Francusku kao što je ona volela nas’ i dalje živi. I 100 godina kasnije. Sada je na mene red da vam u ime svoje zemlje kažem da Francuska vas voli, kao što ste vi voleli nju”, rekao je Makron nakon inauguracije obnovljenog spomenika francusko-srpskog prijateljstva u parku Kalemegdan.
On je na srpskom pozdravio prisutne i zahvalio Beogradjanima što su došli u velikom broju i na dočeku koji mu je priredjen.
“Francuska zna šta sve duguje mučeničkoj i srčanoj Srbiji iz Velikog rata. Šta duguje njenim vojnicima poginulim kako bismo mi živeli u slobodi. Francuska nikada neće zaboraviti žrtvovanje srpskog naroda. Krv srpskih kćeri i sinova, suze majki, jauke očeva”, kazao je Makron na srpskom.
On je rekao da je istorija Evrope ispisana na ovom tlu, da je srpski narod “veliki evropski narod” s kojim će se budućnost Evrope izgraditi.
Fracuski predsednik rekao je da junaštvo onih koji su za našu budućnost žrtvovali sadašnjost neće biti zaboravljeno i da je 20. vek zemlje spojio u neraskidiv savez i bratstvo koje se nikada ne može zaboraviti.
“Taj 20. vek je doneo ratove koji su ponovo zahvatili Balkan u nedavnoj prošlosti. Razumem patnju koja je još prisutna i znam sve što su ta iskušenja donela, ; donela su i nerazumevanje između naše dve zemlje. Svim nevinim žrtvama tih tragičnih trenutaka, danas iskazujem poštovanje koje Francuska oseća prema njima”, rekao je Makron.
On je dodao da današnjoj Srbiji i njenoj omladini pruža ruku da bi zajedno gledali ka budućnosti.
“To je ono što smo želeli da postignemo, Vučić i ja, za tu prvu posetu francuskog predsednika Beogradu posle 18 godina. To je ono što gradimo sa našim preduzećima i poduhvatima za razvoj zemlje”, rekao je Makron i poručio da je Evropska unija sudbina Srbije.
On je dodao da on i predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaju odgovornost da istorija ne zastane i da zna da u ovom regionu Evrope najgore još može da se desi jer pojedini pokušavaju da raspale nacionalizam i fundamentalizam, ali i da zna da oni imaju jednu dužnost – “a to je dužnost da volimo drugog kao što volimo sebe, da nađemo kompromis, da volimo Srbiju tako što ćemo voleti i druge”.
Makron je rekao da će Srbija i Francuska voditi borbu kako bi se pronašao kompromis za kosovsko pitanje, da Srbija ima hrabrog predsednika, a da Srbija mora da bude hrabar narod, kao i ljudi na Kosovu, kao i da će svi morati da budu hrabri i delaju na evropski način.
“Zato što duboko verujem da je Srbija u Evropi i da Evropa ne može biti Evropa dok nema Srbiju u njoj mi moramo zajedno da gradimo to rešenje, da gradimo mir i odbacimo sve one koji žele rat”, rekao je Makron i dodao da je Evropa “kontinent svetlosti” i voli slobodu.
On je dodao da će u narednom periodu biti trenutaka sumnje, ali da će on uvek reći istinu i učiniti sve da Srbija i Francuska zajedno uspeju.
Makron je rekao na srpskom završio govor rečima: “Srbija je u našim srcima danas i zauvek. Živela Srbija, živela Francuska. Živelo prijateljstvo izmedju naše dve zemlje”.
Glumac Predrag Miki Manojlović pročitao je pre Makronovog govora na srpskom i francuskom reči pesnika Vladislava Petkovića Disa.
“Kad se budemo vratili na naša ognjišta i naše majke zateknemo još u životu, one će nas dočekati i pitati: ‘Kako ste se osećali u Francuskoj’. Mi ćemo im odgovoriti: ‘Bilo nam je dobro’ Ako su naše žene i naše sestre još u životu, one će nas zagrliti i pitati: ‘Kako ste se osećali u Francuskoj’. Mi ćemo im odgovoriti: ‘Bilo nam je dobro’. Ako su naša deca, koja su saznala za najveća iskušenja ovog sveta, još u životu, ona će nas zagrliti takodje, ali njihova usta neće umeti da nam postave to pitanje; ona će nas samo prosto zapitati: ‘Gde je ta Francuska’. Umesto odgovora, mi ćemo staviti ruku na srce i reći ćemo im: ‘Evo, Francuska je ovde’ i naša deca će nas razumeti”.
Beta