TEL AVIV – Reprezantativci Srbije su doživeli poraz od vršnjaka iz Grčke rezultatom 78:72, posle produžetka.

Mlada reprezentacija Srbije – igrači rođeni 1999. godine i mlađi – posle produžetka je izgubila u meču razigravanja za plasman od 9. do 16. mesta na Evropskom prvenstvu u Tel Avivu. Bolja od izabranika Olivera Popovića bila je Grčka, koja je ovom pobedom obezbedila opstanak u „A” diviziji, dok će Orlići morati da pobede oba preostala meča, da bi u tome uspeli.

Prvi protivnik je poraženi iz duela Italije i Slovenije. Naš mladi tim odigrao je još jednu utakmicu sa dosta oscilacija i padova u igri što ga je skupo koštalo naročito u dodatnih pet minuta ovog neizevesnog meča: Srbija – Grčka 72:78.

U duelu ekipa koje su želele daleko više na ovom Šampionatu, sasvim je bio očekivan tvrd početak utakmice, bez pravog ritma i tempa. Srspki reprezentativci su prvi došli do incijative i početkom druge deonice preko Ranka Simovića i Marka Pecarskog poveli sa 27:21. Grcima je pripao finiš prvog poluvremena jer su uspeli da uhvate rezultatski priključak i smanje na 40:39.

Selekcija Grčke je mnogo bolje započela drugo poluvreme i serijom 12:4 prešla u vođstvo – 51:44.

Trojkama Stefana Momirova i Alekse Uskovkića Srbija je smanjila na 51:50 u 25. minutu. Međutim, do kraja treće deonice naš mladi tim nije uspeo da poentira što je rival iskoristio da se ponovo rezultatski odlepi – 56:50. Sjajno su krenuli srpski košarkaši u finalnu deonici i serijom 11:0 za 61:56 ekspresno došli do preokreta.

Kad se činilo da Srbija ima kontrolu igre, usledile su brojne greške i promašaji, što Grci znalački koriste i u 38. minutu dolaze do nove prednosti – 67:63. Trojkom kapitena Uskokovića i poenima Pecarskog naš mladi tim je došao do izjednačenja i neizvesne završnice. Obe ekipe su imale šanse za pobedu, ali je meč ipak otišao u produžetak – 68:68.

Preokreti su viđeni i u dodatnih pet minuta. Srbija je sredinom produžetka vodila sa 72:71, ali do kraja utakmice, uprkos brojnim prilikama nije uspela da poentira.

Poraz je nažalost bio neminovan – 72:78. Srbija – Grčka 72:78 (18:17, 22:22, 10:17, 18:12, 4:10)
Srbija: Jovičić 5, Marjanović 9 (4 sk), Momirov 6 (9-2 za tri, 7 sk), Pecarski 26 (15 sk, 31 indeks), Uskoković 9 (13-3 iz igre, 7 sk, 7 as), Đorđević, Matić, Mišković 2 (4 sk), Simović 12 (12 sk), Stajčić, Tadić, Vulikić 3.
Grčka: J. Kalacakis 18 (6 sk), Kaberidis 18 (12-5 za tri, 7 sk), Kaburidis 4, Moritis 23 (11 sk), Pilavios 5, Arnokuors, Balos, Hugaz, Dobrojanis 6, P. Kalicakis 2, Kufopulos, Nikolaidis 2.