BEOGRAD – Cilj je da Srbija bude društvo zasnovano na znanju i da kvalitet visokog obrazovanja i nauke plasiramo kao dobar izvozni proizvod, izjavio je danas ministar prosvete, nauke i tehnoloskog razvoja Mladen Šarčević.

Na skupu “Nauka u parlamentu” koji je održan na Dan nauke u Srbiji i na dan rođenja Nikole Tesle, Šarčević je rekao da Zakon o nauci i istraživanju koji je usvojen pre dva dana sadrži dobra rešenja za budućnost nauke, te naveo da se radi na novoj strategiji obrazovanja i nauke.

Šarčević je na konferenciji koju je otvorila predsednica parlamenta Maja Gojković naglasio važnost osnivanja Fonda za nauku i naveo da je raspisan prvi poziv za mlade istraživače.

Ministar je rekao i da su izdvajanja za obrazovanje povećana ove godine za 36 odsto u odnosu na 2018. i da je namera da Centar za promociju nauke postane krovna organizacija svih istraživačkih centara u Srbiji.

Nacionalni Dan nauke, 10. jul, ove godine posvećen je gorućim temama: klimatskim promenama, kvalitetu vode i vazduha i obnovljivim izvorima energije, a Šarčević ističe važnost teme klimatskih promena, te navodi da je zaštita životne sredine postala deo reformisanog školskog programa za gimnazije.

Ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Ðukić Dejanović je rekla da je današnja konferencija jedinstvena prilika da se čuju nove ideje i pokrene stalni dijalog o mestu nauke u društvu.

Ministarka kaže da nauka i njen razvoj nije samo prilika da kreiramo bolju budućnost već i naša obaveza prema mladima, ali i naglašava da razvoj nauke ne sme da bude nauštrb ekologije.

Naglasila je da je obrazovna baza u Srbiji solidna, te da je ulaganje u mlade naučnike ulaganje u budućnost.

Ðukić Dejanović je najavila da će 17. jula u ime Srbije na političkom forumu u UN u Njujorku predstaviti prvi nacionalni dobrovoljni izveštaj o primeni agende UN o održivom razvoju do 2030.

Mladi širom sveta, kaže, pa i u Srbiji, imaju sve više sluha za temu ekologije, i dodaje da 80 odsto mladih koji su učestvovali u izradi nacionalnog dobrovoljnog izveštaja smatra da zaštita životne sredine treba da bude među ključnim prioritetima države.

Ministarka nauke Crne Gore Sanja Damjanović kaže da nauka i inovacije moraju biti integrisani, te da nauku moramo učiniti vidljivom, a njen uticaj mora biti jači.

Naglasila je važnost zajedničkog delovanja u regionu koji trpi posledice klimatskih promena.

Šef Delegacioje EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je su klimatske promene deo našeg svakodnevnog života, da su globalni problem, kao i da postoje lokalne odgovornosti.

“Razmišljaj globalno, deluj lokalno, to je pravi pristup”, rekao je Fabrici i dodao da je EU u poslednjih 30 godina razvila “zlatni standard” u pogledu zaštite životne sredine i da je Srbija na putu pridruživanja EU prihvatila te standade.

Naveo je da je EU vodeći donator kada je reč o ovoj oblasti i napomenuo da je poslednjih 15 godina Unija uložila 600 miliona evra u važne ekološke projekte koji se realizuju u Srbiji.

On je rekao da je važno podizanje svesti građana o zaštiti životne sredine, kao i da je potrebna podrška naučne zajednice, da privreda prihvati promene, te da građani budu svesni svojih pojedinačnih odgovornosti.

Što se tiče Poglavlja 27 koji se odnosi na zaštitu zivotne sredine, Srbija je postigla određeni nivo pripremljenosti, dosta je urađeno, ali još dosta posla treba da se uradi, istakao je Fabrici.

Naglasio je da je takozvani Zeleni fond od ključne važnosti, kao i politika “zagađivcač plaća” .

U okviru događaja organizovane su tri panel-diskusije sa temama:

Obnovljivi izvori energije, Klimatske promene i voda i Kvalitet vazduha i gasovi staklene bašte, a rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović navela je da je važno da su usklađeni ciljevi održivog razvoja uz razvijanje inovacionih ekosistema.

Ona je ocenila da je važno predstavljanje rezutata rada naučne zajednice, odnosno da građani budu svesni i informisani o tome šta fakulteti i univeziteti i cela naučna zajednica radi za opšti razvoj zemlje Događaj “Nauka u Parlamentu” organizovan je u Skupštini Srbije sa idejom da se u okviru jednodnevnih panela i radionica susretnu naučnici i istraživači, članovi parlamenta, donosioci odluka, kao i predstavnici građanskih udruženja.

Organizaciju događaja “Nauka u parlamentu” je ove godine Objedinjeni istraživački centar Evropske komisije poverio Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Centru za promociju nauke, koji je do sada održavan samo u zemljama članicama EU.

Ovo je prvi put da se organizacija prepušta zemlji koja nije članica EU.


Tanjug