NOVI PAZAR/SARAJEVO – Na referendumu, koji je održan 1992. godine, 64 odsto građana se izjasnilo da želi da živi u “suverenoj i nezavisnoj Bosni i Hercegovini, državi ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive”.

Prvi mart smatra se jednim od najznačajnijih datuma u modernoj istoriji BiH.

Referendum za nezavisnost BiH održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Održan je 29. februara i 1. marta, a označavao je opredeljivanje građana ka budućnosti zemlje, ali ujedno je bio i uvod u krvavi rat.

Ipak, na referendum su izašli birači iz cele BiH. Za nezavisnost Bosne i Hercegovine glasali su i Srbi i Hrvati i Bošnjaci.

Zemlje članice Evropske unije priznale su Bosnu i Hercegovinu 6. aprila 1992. godine. Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu dan kasnije, 7. aprila.

Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine primljena u punopravno članstvo Ujedinjenih nacija.

Ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. mart proglašava Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je predsednik Predsedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. marta 1995. godine, neposredno nakon okončanja krvave agresije i tačno tri godine nakon što je Republička izborna komisija Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine potvrdila rezultate referenduma o određivanju statusa Bosne i Hercegovine.

Prethodno je Zakon o 1. martu donela Skupština RBiH, 28. februara 1995.