Osnovna škola “Desanka Makismović” Novi Pazar, svječanom sjednicom Nastavničkog vijeća obeležila je 61 godinu postojanja.

Svječanosti su prisustvovale brojne zvanice, zaposleni radnici kao i penzionisani radnici škole.

Na samom početku sjednice obratila se prof. bosanskog jezika Alma Šukurica. Ona se u svom govoru osvrnula na historijat škole, sa posebnim akcentom na uspjeh učenika i nastavnika.

“Kamen temeljac za izgradnju objekta u kojem je smještena naša škola postavljen je 1959. godine. Dvije godine kasnije, 20. 10. 1961. godine škola je otpočela sa radom. Njeni prvi učenici i nastavnici izdvojeni su tada iz dvije postojeće škole. Na svječanosti povodom otvaranja zgrade, škola je dobila ime prekaljenog novopazarskog borca i revolucionara, mlade učiteljice Stanike Radovanović Cane. Na početku, škola je imala 1412 učenika, raspoređenih u 36 odjeljenja. Sa njima je radilo 26 učitelja, tri nastavnika i jedan profesor. Školske 1993/1994 na inicijativu Školskog odbora i nadzornika za prosvetu OŠ „Stanika Radović Cana“, mijenja naziv. Od ove školske godine škola će se zvati OŠ „Desanka Maksimović“. Danas slavimo 61. godinu postojanja i rada naše škole. U ovim klupama smjenjivale su se generacije radosti, zbog pobjeda, tuge zbog poraza, pehari, medalje, projekti. Smjenjivale su se pohvale i kritike, radosti i nova poznanstva, ali ono što je ostalo isto jeste zajednički cilj da đaci iz ovih klupa koračaju sigurno stazama života i budu prvenstveno dobri ali i uspješni ljudi” – poručila je Šukurica.

Prisutnima se obratila i direktorka škole Vildana Ćurkić.

“Poštovne kolege i koleginice, čini mi osobitu čast i zadovoljstvo što, kao rukovodilac i, u ovom trenutku jedan od najodgovornijih ljudi u ovoj ustanovi, mogu da vas u ime kolektiva OŠ “Desanka Maksimović“ i svoje lično ime, sve srdačno pozdravim i poželim dobrodošlicu na našu svječanost proslave Dana škole. Danas je evo punih 61 godinu od kako je osnovana ova osnovnoškolska obrazovna institucija” – poručila je na otvaranju svečanosti direktorka škole Vildana Ćurkić.

Naime, na današnji dan, 20. 10. 1961. godine osnovna škola “Desanka Maksimović započela je sa radom. Kroz protekli period mnoge generacije učenika su stekle svoje osnovno obrazovanje u ovoj školi od kojih su mnogi danas već postali visokoobrazovani ljudi i intelektualci raznih profila i najviših stepena obrazovanja.

“Nismo svi samo kolege, već jedna velika porodica. Praznična atmosfera će nas još više ujediniti, što će nam omogućiti da i dalje efikasno radimo rame uz rame za dobrobit naše škole i naših budućih mladih generacija” – dodala je Ćurkić.

Kroz protekli period škola je izgrađivala i mijenjala svoj izgled, i od drvene računaljke doša do toga da su sve učionice digitalizovane, kao i obogaćene potrebnim sadržajima, od kojih samo kao primjer navodimo najsavremenije opremljeni kabinet za strane jezike.

Danas škola ima oko 1000 učenika i oko stotinu zaposlenih, i jedna je od najvećih u Novom Pazaru.

“Naročito smo prepoznatljivi po trudu i zalaganju svih zaposlenih u školi da obrazovni proces teče što bolje. Ne samo da obrazujemo djecu već ih i roditeljski odgajamo i vaspitavamo. To nam je jako značajno i puno pažnje poklanjamo tome. Na kraju, želim čestitati svima nama, važan jubilej – šezdesetjednogodišnjicu postojanja i rada ove obrazovne institucije, sa željom da i u buduće dajemo nesebičan doprinos u ispunjavanju njene najvažnije misije – obrazovanju i odgajanju onih na kojima ostaje svijet, a to su mlade generacije” – zaključila je Ćurkić.

Nakon sednice priređen je koktel i ručak za sve prisutne.

indeksonline.rs