BERLIN – Nemci bi trebalo da se ugledaju južnoevropske tradicije sijeste, kao način da podrže radnike tokom čestih vrućina u zemlji, rekao je nemački predsednik Udruženja za javno zdravlje.

Nemački ministar zdravlja reagovao je danas pozitivno na predlog, ali je rekao da je na kompanijama i zaposlenima da odluče o popodnevnim dremkama, preneo je AP.

Dok je Nemačka izbegla vrele temperature koje su pogodile jug Evrope ove nedelje, povremeno je bilo oko 30 stepeni, a ovog leta najveća temperatura izmerena je u Bavarskoj, u subotu i to 38,8 stepeni.

Od tada, temperatura je u padu.

Visoke temeprature podstakle su predsednika Saveznog udruženja fizičara nemačkog javnog zdravlja (BVOeGD ) Johanesa Nisena, koji predstavlja zdravstvene zvaničnike širom Nemačke, da predlože da država ponovo razmisli o radnim navikama tokom toplotnih talasa.

“Kada je vruće, treba da se okrenemo ka radnim metodama južnjačkih zemalja. Ustajanje rano, radna produktivnost ujutro i dremka oko podneva je koncept koji treba da usvojimo tokom letnjih meseci”, rekao je Nisen za novinu “RND”.

On je dodao da ljudi nisu efikasni tokom jakih vrućina, kako inače umeju da budu.

“Kao dodatak, loš san u odsustvu rashladjivanja tokom noći dovodi do problema sa koncentracijom”, poručio je Nisen.

Ministar zdravlja Karl Lauterbah tvitovao je da sijesta tokom vrućine “svakako nije loš predlog”, ali je naznačio da vlada ne namerava da se meša u to pitanje.

“Poslodavci i zaposleni treba da razgovaraju o tome međusobno. Svakako, sijesta ima smisla sa medicinske tačke, za mnoge profesije”, istakao je Lauterbah.

Tanjug