BEOGRAD – Dva su osnovna stuba budžeta za narednu godinu čiji predlog je usvojila Vlada Srbije, a to su podizanje životnog standarda građana i nastavak investicija koje su deo programa Srbija 20-27 izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

On je istakao da je ovo prvi budžet koji Srbija donosi kao zemlja sa investicionim kreditnim rejtingom, što je prema njegovim rečima, najveći uspeh do sada, ali su i očekivanja sada velika, jer kada zemlja ima ovakav kreditni rejting, onda se njene projekcije i planovi gledaju još detaljnije.

Govoreći o rastu životnog standarda naveo je lepu vest za penzionere pošto će njihova primanja od 1. decembra biti veća za 10,9 odsto.

“Menjamo zakon o budžetskom sistemu, tako da naši najstariji sugrađeni znaju da kada govorimo o povećanju penzija za narednu godinu, uvek će to biti uključujući decembarsku penziju. Dakle, ne od 1. januara, nego od 1. decembra. Dakle, sad već za kojih dvadesetak dana decembarska penzija biće povećena za 10,9 odsto”, rekao je on za TV Prva.

Dodao je da je sada prosečna penzija u Srbiji 390 evra, a da će sa povećanjem biti 436 evra.

Istakao je da će plate u javnom sektoru biti povećane za osam procenata, prosvetara za 11 odsto, te da će minimalna zarada sledeće godine biti povećana za 13,7 odsto i iznositi 457 evra.

Prema njegovim rečima, prosečna zarada u Srbiji u avgustu je bila 825 evra a u decembru će biti iznad 900 evra.

Što se minimalne zarade tiče, ona će se, kako je naveo, sledeće godine prvi put izjednačiti sa minimalnom potrošačkom korpom, kao što je i obećano i iznosiće
53.592 dinara ili 457 evra.

Kao veoma važno za poslodavce istakao je povećanje neoporezivog dela plate sa 25.000 dinara na 28.432 dinara, čime se stimuliše prijavljivanje radnika koji rade u sivoj zoni.

Naveo je i podatke koji potvrđuju da BDP u Srbiji raste brže nego u Evropi, pa je taj rast za prva tri kvartala u Evropskoj uniji, iznosio 0,7-0,8 odsto a u našoj zemlji 3,9 odsto.

“Pritom, imamo rekordno nisku nezaposlenost, 8,2 odsto, rekordno visoku stopu zaposlenosti, najveće strane direktne investicije, otvaraju se fabrike, zapošljavaju se ljudi u Srbiji kao nikada do sada”, rekao je Mali.

Dodao je da je Srbija uprkos svim izazovima potpuno sačuvala makroekonomsku stabilnost, pa udeo javnog duga u BDP- u iznosi 46,5 odsto, dok je prosek u evrozoni 88,1 odsto a u svetu 93 procenta.

“Za kapitalne investicije smo sledeće godine izdvojili 7,4 odsto našeg BDP-a, dakle to su ulaganja u puteve, brze saobraćajnice, pruge, domove zdravlja, bolnice, škole, u energetiku. Sve ono što podiže kvalitet života građana Srbije, a sa druge strane čini našu ekonomiju konkurentnijom, boljom, atraktivnijom i onda se privlači i veći broj investitora, otvaraju se nove fabrike i to je krug razvoja koji smo započeli i koji uspešno sprovodimo godinama unazad”, istakao je Mali.

Naveo je da je u budžetu za narednu godinu za poljoprivredu izdvojeno najviše novca do sada i to 149,5 milijardi dinara, što je 7,5 odsto ukupnog budžeta, dok je do sada za poljoprivredu uglavnom izdvajano oko pet procenata.

“Imamo najveće do sada izdvajanje za Kancelariju za Kosovo i Metohiju, dakle dovoljno novca za sve ono što smo obećali za naše sugrađane tamo. I budžet za vojsku je veći nego ikada ranije, modernizujemo vojsku, uvodi se i vojni rok i sada smo na oko 2,6 odsto izdvajanja BDP-a za vojsku”, rekao je on.

Dodao je i da su veća nego ikada ranije i izdvajanja za zdravstvo, prosvetu, kulturu, ekologiju ali da se vodilo računa da se održi makroekonomska stabilnost zemlje, pa je deficit za naredne tri godine limitiran na 3,0 odsto BDP-a, kao što je i dogovoreno sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Indeksonline/Tanjug