U Službenom glasniku Srbije objavljena je Uredba kojim se Park prirode “Golija” stavlja pod zaštitu, kao područje I kategorije, odnosno zaštićeno područje međunarodnog, nacionalnog – izuzetnog značaja, u cilju zaštite i očuvanja, velikog broja izvora, reka i potoka sa veoma čistom planinskom vodom.

Kako je navedeno u uredbi, površina Parka prirode “Golija” iznosi 75.838,94 hektara (ha), od čega je u državnoj svojini 29.141,65 ha ili 38,64 odsto, u privatnoj svojini 44.059,20 ha ili 58,10 odsto, dok je u javnom vlasništvu 2.638,07 ha ili 3,47 odsto.

Park prirode “Golija” nalazi se na teritoriji grada Kraljeva i Novog Pazara, kao i na teritoriji opština Ivanjica, Raška i Sjenica.

Prirodno dobro Golija je planinska regija koja u svojim granicama obuhvata planine Goliju, Radočelo i deo prostora planine Čemerno.

Golija je i najviša planina jugozapadne Srbije, pripada prostranoj geografskoj regiji koja se označava kao Staro-vlaško-raška visija, ograničena duboko usečenim dolinama Ibra na istoku, Zapadne Morave na severu i Drinom sa Limom na zapadu.

U Parku prirode “Golija”, naročito su zastupljene bukove šume, mešovite lišćarsko-četinarske šume i čiste smrčeve šume. Neki delovi ovih šuma imaju karakter prašume.

Osim planinskog javora (Acer heldreichii) koji ovde gradi svoje najlepše i najočuvanije lišćarske i lišćarsko-četinarske šume u Srbiji, ovu planinu naseljava još oko 515 biljnih vrsta, od kojih su mnoge reliktnog ili endemičnog karaktera (Geum molle, Hedera helix, Ilex aquifolium, Ostrya carpinifolia, Aremonia agrimonoides, Asarum europaeum, Tamus communis, Trollius eurpaeus i dr.).

U uredbi je navedeno da je utvrđeno i prisustvo 29 vrsta iz familije orhideja što je 50 odsto od ukupnog broja koji se odnosi na Zapadnu Srbiju.

Na Goliji je zabeleženo i 56 endemita i 35 relikata.

Park prirode “Golija”, stalno ili povremeno nastanjuje i 53 vrste sisara, što trenutno čini oko 50 odsto vrsta koje su do sada na bilo koji način registrovane na teritoriji Srbije, kao i 145 značajnih vrsta ptica.

U severnom delu parka, u dolini Studenice, nalazi se manastir Studenica iz XII veka, spomenik kulture pod zaštitom UNESCO-a.

Deo Parka prirode “Golija” (53.804 ha) sa svojim prirodnim i stvorenim vrednostima ispunio je u potpunosti kriterijume za nominovanje za rezervat biosfere po programu čovek i biosfera (MAB).