Prema obaveštenju iz Astronomskog društva “Ruđer Bošković, iz Srbije i većeg dela Evrope u utorak 25. oktobra 2022. godine moći će da se posmatra delimično pomračenje Sunca. U Beogradu će Mesec dodirnuti Sunce u 11 sati i 22 minuta, a napustiće Sunčev disk u 13:38. Na sredini pomračenja biće pokriveno nešto manje od polovine Sunčevog prečnika. Elementi pomračenja za mesta u našem regionu su dati u priloženoj tablici.
Pomračenje će trajati najduže u Rusiji, u Zapadnom Sibiru, gde će biti pokriveno oko 82% Sunčevog prečnika.
Do pomračenja Sunca dolazi kada Mesec u svom kretanju oko Zemlje zakloni deo ili celo Sunce. Razlikuju se potpuno, prstenasto i delimično pomračenje Sunca. Priroda je dala da su prividni prečnici Sunca i Meseca slični, oko pola stepena. Iako je Mesec daleko manji, oko 400 puta po prečniku od Sunca on je Zemlji 400 puta bliži. Кako se Zemlja i Mesec kreću po elipsama prividne veličine Sunca i Meseca se menjaju.
Zato se ponekad dešava da, kada su na pravoj liniji ova tri tela, Mesec ne može da zakloni Sunce u potpunosti , pa imamo prstenasto pomračenje Sunca, a ponekad je dovoljno velik da ga potpuno zakloni pa se govori o potpunom (totalnom) pomračenju Sunca. Кada ova tri tela nisu na istoj liniji već blizu nje, govori se o delimičnom pomračenju Sunca.
Gledano sa Zemlje u celini može biti od 2 do 5 pomračenja Sunca u toku jedne godine, a što se tiče Mesečevih pomračenja 0 do 3. Bez obzira na veći broj pomračenja Sunca, ona se sa jednog istog mesta na Zemlji ređe vide od Mesečevih.
Zbog bezbednosti očiju, pomračenje treba posmatrati kroz specijalne naočare za pomračenje Sunca, ili kroz zaštitno staklo aparata za zavarivanje (gustine preko 14) ili kroz dobro i obostrano na sveću nagaravljeno staklo. Najbezbednije je posmatrati projekciju Sunčevog lika na beli papir kroz neki optički instrument, ili direktno kroz njega ako poseduje odgovarajuće filtere.
Ukoliko bude vedro zainteresovani mogu posmatrati ovu pojavu sa terase Narodne opservatorije na Кalemegdanu.