BEOGRAD – Na video konferenciji o izvozu svežeg voća i povrća na tržiste Velike Britanije rečeno je danas da zemlje Zapadnog Balkana najviše izvoze u zemlje okruženja, ali da bi njihovo tržište moglo da se diversifikuje.

Miloš Milovanović iz Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacije (FAO) rekao je da je rastuća tendencija nalaženja tržišta na koja se do sada nije obraćala paznja i da su globalni potresi doprineli tome.

On je konstatovao da zemlje Zapadnog Balkana najviše izvoze u zemlje okruženja, ali da bi njihovo tržište moglo da se diversifikuje.

Stučnjak Džon Gils je govorio o Britanskom tržištu, njegovim prednostima i manama, i tom prilikom konstatovao da je to tržište uvozno sa jakim sektor prerade.

On kaže da Britansko tržište ima određena ograničenja posle bregzita i kovida.

Gils je iskoristio priliku da pozove zapadnoevrospke kompanije da se uključe na globalno tržište.

“Britanski lanac supermarketa ‘Tesco’ je dominirao Britanskim tržištem, ali se u poslednjem periodu beleži njegov pad, dok sa druge strane jačaju nemački lanci ‘Aldi’ i ‘Lidl'”, rekao je Gils.

Tržište Britanije, prema njegovom mišljenju, nije jednostavna opcija, a mnoge zemlje su, kako kaže, bile dobavljači tog tržišta.

“Postoji razlog zašto određene zemlje ne mogu da ispune zahteve našeg tržišta, i to je dugoročan period koji se sastoji od nekoliko faza”, rekao je Gils.

Kako kaže, Britansko tržište nije znalo da su Srbija i region bogati sa prinosima voća i povrća, a da Srbija ima odlično zemljište, i dobre trgovinske sporazume.

Menadžer za tehničku saradnju u okviru Agribiznis tima iz Evropske banke za obnovu i razvoj Nemanja Grgić je rekao da su ovakve inicijative važne, a da zemlje regiona beleže dobre rezultate u izvozu voća i povrća.

Kako je rekao, “širenje na nova tržišta je neophodno”, a tržište Britanije prema njegovim rečima ima dosta potencijala.

Video konferencija pod nazivom “Vodič za izvoz: Kako izvoziti sveže voće i povrće na tržište Velike Britanije?” organizovana je u okviru projekta Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (FAO) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) pod nazivom “Podrška diverzifikaciji izvoza poljoprivrednog i prehrambenog sektora Zapadnog Balkana i Istočne Evrope”.

Na konferenciji je bilo reči i o tržištu hrane Velike Britanije, koracima u procesu izvoza, tendencijama tog tržišta, kao i o korisnim savetima za pakovanje, deklarisanje i bendiranje prehrambenih proizvoda.

indeksonline.rs/Tanjug