BEOGRAD – Advokat Zora Dobričanin Nikodinović rekla je da što se tiče kazni za počinioce ova dva zločina starosna granica je jako važna, u prvom slučaju dečak (13) godina neće biti odgovoran, dok drugi mladić iz Mladenovca nema 21 i ne može da dobije doživotnu kaznu, već maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina i dodala da živimo u vremenu koje nas otima od porodice i pravih vrednosti.

Ona je za Tanjug objasnila da je jako specifična njihova starosna dob, jer je jedan dete, dok je drugi mlađi punoletnik.

“Što se tiče kazni, prvi je još uvek dete, nema navršenih 14 godina i po našem zakonu ne odgovara, on je odgovoran jedino sebi moralno i jedino ko o njemu može da se stara i da brine je Centar za socijalni rad, i s obzirom na to da je sam izjavio da je psihopata, ako je to tačno, on svakako zahteva psihijatrijsko posmatranje, jer s obzirom da ima tek 13 godina i da je detaljnio sve isplanirao i uradio, mora da se prouči psihičko stanje kako bi se videlo da li mu je potrebna neka mera lečenja”, objašnjava ona i dodaje da je ovo praktično “zločin bez kazne i to je strašno”.

Kada je u pitanju otac, da li je obezbedio ili nije oružje, to nije presudno, jer onaj ko je hteo da dođe do oružja bi svakako našao način da dođe.

“Što se tiče drugog osumnjičenog iz Mladenovca i njegove krivične odgovornosti, prema informacijama koje imamo, on nema 21 godinu, ne može da bude osuđen na kaznu doživotnog zatvora, već maksmalnu kaznu 20 godina zatvora”, dodala je ona.

Ona je prokomentarisala i trenutnu situaciju u oba slučaja i rekla da tamo gde je sudija stavio predlog za određivanje pritvora, sledi pristup kod sudije za prethodni postupak i ne znam iz kojih razoga je predložio tužilac određivanje pritvora, ali će svakako sudija za pretohodni postupak odlučiti- da li će odrediti pritvor 30 dana, koji može biti produžen u istrazi do šest meseci”, objasnila je Dobričanin postupak u slučaju dečaka.

Kako je dodala, zadržavanje mladiću iz Mladenovca može biti određeno do 48 sati i u tom periodu mora da bude doveden do tužioca, da bude ispitan i da bude doveden kod sudije za prethodni postupak, ukoliko tužilac bude stavio predlog za određivanje pritvora, što se i očekuje.

Naravno u oba slučaja postoji pravo žalbe, navela je Dobričanin.

Na pitanje Tanjuga da li neko od kolega advokata želi da prihvati da brani optužene, ona objašnjava da su to teška krivična dela i posle bombardovanja Srbije misli da su ovo najteži dani za našu zemlju, jer je strašno, kad se toliko izgubi života za dva dana.

“Mi ne možemo, advokat ne može da bira, da li mu se neko krivično delo sviđa ili ne sviđa, dakle nijedno krivično delo mu se ne sviđa naravno, ne može da ga bira ni zbog medijske pažnje, javnosti, ali tačno je da postoje određeni razlozi zašto neki advokat može da odbije zastupanje i zbog čega kasnije može da odustane, ali to su strogo procesni razlozi koji nisu vezani za težinu krivičnih dela”, istakla je ona.

Ona je rekla da se otvara pitanje da li je terorizam ili nije.

“Mi živimo u jedno vreme koje nas nosi i otima od porodica, dobrih sistema vrednosti, vaspitanja i to se upravo desilo i ovoj deci, šta je sve na to uticalo ne znam, ali i jedan i drugi su lišili života nedužne ljude, da li je terorizam ili nije terorizam, i jedno i drugo, postavlja se pitanje, ja sam rekla za prvo krivično delo da to nije izašlo iz glave deteta i to mislim zbog svega kako se odigralo”, dodala je ona.

Ističe da je posumnjala da su u pitanju neke sekte ili terorističke organizacije, koje vrbuju ljude za različita dela, biraju pametne i podobne da budu njihovo oružje.