BEOGRAD – Vremensku prognozu ne prave aplikacije mobilnih telefona, poručila je danas Irida Lazić, iz Instituta za meteorologiju i istakla da je potpuna saznanja o vremenskim uslovima možemo dobiti u konsultaciji sa meteorolozima.
Lazić je, u izjavi za Tanjug, objasnila da se prognoza izrađuje tako što se pomnoži verovatnoća padavina iznad neke oblasti sa površinom iznad koje će pasti kiša.
“Beograd je veliki grad i mi podatke dobijamo u tačkama mreže, što znači da je ceo Beograd pokriven mrežom tačaka koje se nalaze na jednakom rastojanju”, rekla je Lazić i dodala da se množe površina iznad koje treba da padne kiša sa verovatnoćom padavina i da na taj način građani dobijaju brojke koje mogu da vide na svojim telefonima.
Objasnila je da telefoni ne prave prognozu, budući da je izrada prognoze veoma kompleksan posao i da se često dešava da i modeli greše stoga je neophodno da meteorolozi interpretiraju te podatke, čak i da isprave modele.
“U izradi aplikacija za vremensku prognozu na telefonu meteorolog uopšte ne učestvuje, programeri su ih isprogramirali, tako da uzimaju podatke sa servera koji su izračunali prognozu vremena i onda to predstave za najbližu tačku na kojoj se mi nalazimo”, rekla je Lazić.
Istakla je da je najbolje moguće rešenje za potpuna saznanja o prognozi i vremenskim uslovima direkta konsultacija sa meteorolozima.
Većina građana, sudeći po anketama, ipak koristi aplikacije na telefonu kako bi pratila vremenske uslove, a ima i onih koji koriste informacije sa zvaničnog sajta RHMZ.
Svi su, međutim, saglasni oko jednog, a to je da veruju podacima sa aplikacija.
indeksonline.rs/Tanjug