BOGOTA – Uzgoj koke u Kolumbiji, vodećem svetskom proizvođaču kokaina, dostigao je rekordni nivo, saopštile su Ujedinjene nacije, dok država razmatra ponovno uvođenje vazdušnog prskanja herbicidima kako bi se biljka uništila.

Koka je, kako navode UN, do kraja prošle godine bila zasađena na 171.000 hektara zemlje, što je rekord otkad je svetska organizacija počela da meri površine pod tom biljkom, sirovinom za proizvodnju kokaina, u Kolumbiji.

Na godišnjem nivou, površine pod kokom su se proširile za 17 procenata, a pretpostavlja se da je prošle godine proizvedeno 1.379 tona kokaina, prenosi Rojters.

Predsednik Kolumbije Ivan Duke, koji je preuzeo funkciju prošlog meseca, rekao je da bi država ponovo mogla da uvede vazdušno prskanje hebricidom glifosatom.

Korišćenje hebricida u te svrhe ukinuo je prethodni predsednik, Huan Manuel Santos, budući da ih je SZO povezala sa kancerom.

Santos je u junu odobrio korišćenje glifosata za prskanje biljke iz dronova, navodeći da oni lete nisko i da ne predstavljaju opasnost, ali je Ustavni sud odlučio da se, da bi se uništavanje biljke na taj način nastavilo, moraju uraditi studije i odrediti strogi propisi.

Trgovina drogom decenijama dovodi do velikog nasilja u Kolumbiji. Pobunjeničke grupe, desni paramilitarci i naoružane bande zarađuju milione od trgovine drogom.

SAD, glavna destinacija za kolumbijski kokain, od 2000. do 2015. godine dala je toj zemlji oko 10 milijardi dolara za borbu protiv trgovine drogom.


Tanjug /Foto: REUTERS/Fredy Builes