BEOGRAD – Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” Verica Jovanović rekla je danas da je na teritoriji Beograda još u decembru prošle godine prijavljena, a ne proglašena, epidemija velikog kašlja i da to podrazumeva da je registrovan veći broj slučajeva velikog kašlja od uobičajenog tokom prethodne ili tokom poslednjih nekoliko godina.
Ona je za Tanjug objasnila da se termin proglašenje epidemije koristi u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti samo za epidemije od većeg epidemiološkog značaja odnosno kada je u pitanju teritorija cele zemlje i masovno obolevanje i obolevanje sa težim kliničkim slikama i da je proglašava ministar zdravlja na predlog “Batuta”.
Jovanović je navela i da je zaključno sa 31. decembrom, na teritoriji Srbije prijavljeno ukupno 909 potvrđenih slučajeva velikog kašlja, a najveći broj slučajeva registrovan je u uzrasnim grupama dece od 10 do 14 godina, odnosno 15 do 19 godina, kod kojih je od poslednje doze vakcine (DTP), u skladu sa tada aktuelnim Kalendarom obavezne imunizacije, prošlo više od 10 godina.
“Najveća uzrasno specifična stopa incidencije zabeležena je u uzrasnim grupama dece od 10 do 14 godina, odnosno kod odojčadi mlađe od 12 meseci, a najveći broj slučajeva velikog kašlja u odnosu na mesto prebivališta prijavljen je sa teritorije Južnobačkog okruga i grada Beograda, dok su najviše stope incidencije registrovane na teritoriji Južnobačkog i Južnobanatskog okruga”, navodi Jovanović.
Dodala je da na teritoriji Kolubarskog, Zaječarskog i Topličkog okruga za sada nije bilo prijavljenih slučajeva pertusisa, a da je prijavljena porodična epidemija sa dvoje obolelih u Boru.
Iz Instituta dodaju i da je od sredine septembra 2023. došlo do povećanja učestalosti svih respiratornih virusnih infekcija, među kojima je i COVID-19 na teritoriji Srbije.
Kada je reč o broju registrovanih slučajeva COVID-19 poslednjih nedelja se uočava postepeno smanjivanje broja registrovanih slučajeva COVID-19.
“U prethodnoj nedelji laboratorijski je potvrđeno 1 839 pozitivnih slučajeva COVID-19. Međutim, kako se nalazimo u sezoni respiratornih virusnih infekcija, povećana učestalost COVID-19, gripa, infekcija koje izaziva respiratorni sincicijalni virus (RSV), kao i drugi uzročnici, se može očekivati i u narednim nedeljama, sve do kraja marta”, objašnjava Jovanović.
Ističe da će povratak đaka u učionice imati, kao i svake godine, određeni efekat na dodatno povećanje cirkulacije respiratornih virusa, ali da se ne očekuje da to dobije razmere epidemijskih talasa koje su se mogle videti u vreme pandemije COVID-19.
Kada je veliki kašalj u pitanju, iz Instituta navode da su najosetljivija novorođena deca i odojčad koja nisu mogla da budu vakcinisana i ona koja nisu potpuno vakcinisana sa tri doze vakcine koja sadrži pertusis komponentu, kako je predviđeno Kalendarom imunizacije.
Dodaju i da se kod njih češće javlja teža klinička slika praćena komplikacijama, a kod adolescenata i odraslih klinička slika je obično blaga i često atipična.
“Na početku bolesti simptomi obično podsećaju na prehladu i uključuju blago povišenu temperaturu i blagi kašalj”, objasnila je Jovanović.
Dodaje da tokom naredene dve nedelje kašalj postaje teži sa čestim epizodama zacenjivanja te da je bitno da se bolest pravovremeno dijagnostikuje i otpočne lečenje.
“Tokom prve tri nedelje od pojave kašlja radi se PCR dijagnostika Bordetelle pertusis, a potom serološka dijagnostika analizom krvi”, navela je Jovanović.
Ona je istakla i da je pravovremena i kompletna vakcinacija u skladu sa Kalendarom imunizacije najefikasnija mera prevencije ove bolesti, a svako odlaganje vakcinacije povećava rizik od ekspozicije uzročniku i obolevanja.
Ovakva epidemiološka situacija velikog kašlja, posebno u uslovima dostupne PCR i serološke dijagnostike, prema njenim rečima, nije neočekivana i ne razlikuje se bitno od one u zemljama u regionu i šire u Evropi.
indeksonline.rs/Tanjug