ZAGREB – Vodostaj Save u Zagrebu drastično je porastao i izlila se iz korita, dok je u delovima Slovenija palo i do 32 centimetra snega.
 Tomislav Novosel iz Hrvatskih voda, međutim, kaže da Zagrebu i okolini ne preti nikakva opasnost što se tiče reke Save.
 ”U protekla 24 sata pala je velika količina kiše na području gotovo cele Hrvatske. Sava je porasla za pet metara, ali su vodostaji bili vrlo niski i izrazito niski na svim vodotocima, ne samo na reci Savi. U ovom trenutku Sava u Zagrebu je počela lagano da opada, a vodostaji su metar niži u odnosu na nivou za koju se primenjuju redovne mere obrane od poplava. Tako da nikakva opasnost što se tiče reke Save za grad Zagreb i za područje oko grada Zagreba nema. Slično je i za Kupu. Oko ponoći danas očekujemo vodostaj reke Kupe u Karlovcu na nivo plus 500 centimetara.

To je dva metra niže nego za uvođenje redovnih mera odbrane od poplava, rekao je Novosel za HTV.

 Prema najnovijoj prognozi vodostaja za Muru i Dravu nije zabrinjavajuća, rekao je danas irektor ispostave za Muru i gornju Dravu Hrvatskih voda Milan Rezo i dodao da je kiša doprinela punjenju Trakošćanskog jezera u kojem je trenutno 20 hiljada kubina vode.

 Trenutni vodostaj na Muri u Morskom Središću je 270 centimetara uz protok vode od 330 kubika.

 ”Možemo očekivati povećanje vodostaja 16., odnosno 17. septembra negde do 400 centimetara, odnosno 600 kubnih metara. U poređenju sa avgustom prošle godine, kada je zabeleženo rekordnih 540 centimetara, ipak će vodostaj biti niži za metar i 40”, rekao je Rezo.

 I na Dravi se može očekivati povećanje vodostaja u odnosu na trenutno stanje od 186 centimetara, ali neke manje iznose i manje je zabrinjavajuće u odnosu na Muru, dodao je Rezo i naglasio da je prednost vezana uz Dravu što su trenutno dva jezera Hidroelektrane Dubrava i Hidroelektrane Čakovec u tzv. remontu i jezera su prazna.

 Rezo kaže da je poruka da se može biti miran u ovom trenutku, što se tiče nekakvih prognoza u smislu vodostaja na rekama Muri i Dravi, prenela je Hina.

 Dodao je da je sliv Plitvica – Bednja pod kontrolom, kao i mali sliv Trnava na području Međumurske županije te mali sliv Bistra u Koprivničko-križevačkoj županiji.

 Ipak, u Hrvatskim su vodama spremni da reaguju. ukoliko to bude nužno potrebno.

 S obzirom na padavine u Austriji i Sloveniji, 16. i 17. septembra, dodao je, imaćemo nekakav ozbiljniji pristup, u smislu odbrana od poplava na reci Muri, dok je Drava u svakom slučaju zadovoljavajuća.

 Rezo je ukazao da je ova kiša ipak donela i jednu dobru stvar, a to je da je Trakošćansko jezero polako dobija novu vizuru. “Naime, trenutno je u jezeru oko 20.000 kubika vode i prednji deo je pod vodom”, rekao je Rezo.

 U Sloveniji je prvi put temperatura pala ispod 10 stepena Celzijusa, javila je slovenačka RTV. U Ljubljani je jutros bilo samo osam stepeni, a najhladnije je bilo na području Rateča, samo dva stupnja iznad nule.

 Ponegđe je u višim predelima Slovenije pao i prvi sneg. Prema podacima Arsa, na Vršiču je napadalo 32, na Zelenici 23, a na Pavličevom sedlu 19 centimetara snega. Desetak centimetara je i na Uršljoj gori, Kredarici i Rogli, a nešto malo i na Voglu te na Pohorju. U višim predlelima duva jak severni vetar, koji će prema prognozama i dalje jačati.

 Andrej Velkavrh, dežurni meteorolog Agencije za okolinu Slovenije (Arso), kaže da padavine na planinama u ovom periodu nisu ništa neobično, a ponekad se pojave već u avgustu. Priznaje, međutim, da su ovogodišnje pahulje na nešto nižim mestima ipak neobične.

 Ipak, dodaje da se, prema iskustvu iz poslednjih godina, u oktobru mogu vratiti temperature i do 25 stepeni.

Indeksonline.rs/Tanjug