SARAJEVO – Prva “Parada ponosa” u Bosni i Hercegovini planirana je za 8. septembar u Sarajevu, najavili su danas organizatori ističući da im je cilj promovisanje prava LGBT osoba i uticaj na promenu njihovog statusa u društvu.
Aktivista i član Organizacionog odbora, Branko Chulibrk, rekao je novinarima da BiH konačno dobija `Paradu ponosa` koja je, kako je naveo, protest protiv nejednakosti i kršenja ljudskih prava lezbejki, gej, biseksualnih, trans, interpolnih i kvir osoba.
“Ona predstavlja borbu protiv nasilja i zahteva jednak pristup javnom prostoru kao što ga imaju i drugi građani i građanke koji imaju mogućnost da organizuju proteste”, naveo je Chulibrk.
Incijativu da se i u BiH organizuje “Parada ponosa” zajedno su podstakli aktivisti iz Prijedora, Banjaluke, Sarajeva, Bijeljine i Tuzle, prenela je Hina.
Sarajevskoj policiji već su predali zahtev za dopuštenje za organizovanje “Parade ponosa” pozvavši tela vlasti da odrade svoj deo posla, a ostale građane da podrže njihove zahteve za obezbeđivanje ravnopravnog statusa u društvu.
“Ne borimo se samo za našu slobodu nego i za slobodu svih osoba koje su diskriminisane. LGBT osobe su svakodnevno izložene diskriminaciji u porodici, na poslu, u institucijama, na ulici”, kazala je Lejla Huremović iz nevladine udruge Sarajevski otvoreni centar (SOC).
U BiH do sada nije bilo pokušaja organizovanja “Parade ponosa”, a manja okupljanja članova LGBT zajednice često su nailazila na otpor i pretnje nasiljem, na primer u Sarajevu 2008. godine kada su zabeleženi pokušaji nasilnog ometanja organizovanja festivala “Merlinka”.
Ove je godine sličan problem nastao u Tuzli kada je grupa radiklanih islamista sredinom marta protestovala zbog festivala kvir filma i umetnosti.
Internetske portale iz BiH koji su tokom dana objavili najavu organizovanja “Parade ponosa” preplavili su komentari ispunjeni pretećim porukama i pozivima na nasilje.
No neki političari poput predsednika HDZ BiH Dragana Čovića kazali su da ne vide ništa sporno u organizovanju “Povorke ponosa”.
“Ja sam pobornik svih različitosti, to je lična stvar. Naravno, svako od nas razmišlja drugačije i to treba uvažavati, i to je različitost”, kazao je Čović u Mostaru odgovarajući na novinarska pitanja.
Tanjug