BEOGRAD – MUP je nedavno predložio izmene i dopune Zakona o javnom redu i miru koje podrazumevaju znatno strože kazne, pa će ubuduće kazna za upotrebu pirotehničkih sredstava biti od 50.000 do 100.000 dinara, umesto od 10.000 do 50.000 dinara, izjavila je danas državna sekretarka u MUP-u Biljana Popović Ivković.
Kada je reč o maloletnicima, za njih će odgovornost snositi roditelji, staratelji, usvojitelji, koji će plaćati tu kaznu ili će obavljati društveno koristan rad od 40 do 120 sati, pojasnila je Popović Ivković.
U poslednje vreme, istakla je ona, uočena je povećana društvena opasnost kada je reč o upotrebi pirotehnike.
“Zato je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović inicirao izmene i dopune zakona, ali pre svega i zbog tragičnih događaja koji su se dogodili u prethodnom periodu”, rekla je Popović Ivković na prezentaciji projekta “Petarde nisu igračke” u Policijskoj stanici u Zemunu.
Ona je podsetla na slučaj dečaka iz Niša koji je tokom dočeka 2017. godine zadobio teške povrede ekstremiteta, ali i na devojčicu iz Čačka koja je kasnije zadobila teške povrede grudnog koša i pluća zbog topovskog udara sa svadbenog veselja.
Popović Ivković je navela i da će se MUP i ubuduće truditi da bude što više projekata, poput “Petarde nisu igračke”, kako bi edukovali decu i zaštitili ih.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio poručio je deci da se tokom novogodišnjih praznika mogu lepo provesti i bez petardi i pirotehničkih sredstava.
“Novogodišnji praznici bi trebalo da budu nešto lepo i radosno i sve zavisi od vas, deco. Vi treba da budete primer i vašim drugarima kako možete lepo da se provedete i bez petardi i pirotehničkih sredstava”, rekao je Oricio.
Projekat “Petarde nisu igračke” biće realizovan tokom decembra u zemunskim osnovnim školama, a policijski službenik, vatrogasac i pedijatar će u okviru jednog školskog časa pojašnjavati deci od prvog do četvrtog razreda posledice koje mogu nastati od korišćenja petardi – od povreda, požara do zakonskih posledica.