Dan iskrcavanja savezničkih vojnika u Normandiju u Drugom svetskom ratu, 6. jun 1944, “Dan D”, kao i svi veliki dani ljudske istorije ima svoje anegdote, neobične i neverovatne priče.
“Kada su došli Nemci, muškarci su morali da se kriju. Ali kada su došli Amerikanci trebalo je sakriti žene”, kaže francuska šala koja najbolje sumira “erotičnu avanturu” koju su američki oficiri obećali svojim vojnicima koji su kretali u Francusku ne bi li ih motivisali za borbu. To u svojoj knjizi “Američki vojnici i žene”, navodi američka istoričarka Meri Luiz Roberts.
Propaganda je Francusku prikazivala kao “fenomenalan bordel naseljen s 40 miliona hedonista”. Vojnici su imali časove stranih jezika i, kako navodi Roberts na osnovu objavljenih lekcija, učili su da na nemačkom kažu “Želiš li cigaretu” a na francuskom “Gospodjo, veoma ste lepi”.
Tako se u Avru i Šerburu desio “neverovatan broj slučajeva nedoličnog ponašanja”, od plaćanja prostitutkama i vodjenja ljubavi “u sred dana, u parkovima, na grobljima, na železničkoj pruzi”, do silovanja. Za silovanje su bila optužena 152 američka vojnika, od čega 130 crnaca. To je, prema istoričarki, znak “stalnog rasizma” u američkoj vojsci.
Uspeh operacije “Overlord” nije uopšte bio osiguran. Stoga ne čudi da je američki general Dvajt Ajzenhauer, vrhovni komandant savezničkih snaga na zapadu, 5. juna napisao saopštenje jednostavno nazvano “U slučaju neuspeha”.
“Desanti u zoni Šerbur-Avr nisu obezbedili dovoljno snažan mostobran i morao sam da povučem trupe (…) Ako je počinjena bilo kakva greška, samo ja snosim odgovornost”, pisalo je u tom, nikad poslatom, izveštaju.
Napadi na plažama Juta, Gold, Džuno i Sord (Sword) su relativno brzo uspeli, ali se iskrcavanje na plaži Omaha umalo pretvorilo u fijasko.
Tu su litice davale prednost nemačkim braniocima. More je bilo uzburkano i desantni čamci su tonuli. Vojnici su iskakali iz brodova u vodu do pasa. Neki su se tu i udavili. Od 34.000 Amerikanaca koji su se iskrcali na Omahu poginulo je ili bilo ranjeno 2.500, zbog čega je plaža dobila nadimak “Krvava Omaha”.
Kako navodi francuski istoričar Žan Kelien, za vojnike koji su dolazili avionima “iskakanja su često bila katastrofalna”. Ljudi bi se raštrkali, a s opremom teškom od 30 do 40 kilograma na ledjima, nekada zarobljeni u močvarama, neki su umirali i pre prilike da stupe u borbu.
Da bi se Nemci prevarili oko mesta desanta, Britanci su pokrenuli masivnu operaciju nazvanu “Izdržljivost” (Fortitude). Cilj je bio da se Nemci ubede da će se iskrcavanje desiti u Skandinaviji a zatim u u Pa-de-Kaleu, više na severu Francuske i bliže britanskim obalama, a ne u Normandiji.
Duž obale Engleske prema Pa-de-Kaleu su zato bili podignuti vojni logori i postavljeni tenkovi na naduvavanje. Bile su slate lažne radio poruke a organizovana je i dostava pogrešnih informacija nemačkim obaveštajnim službama.
Prevara je bila toliko uspešna da su Nemci i nakon 6. juna verovali da će doći do iskrcavanja u Pa-de-Kaleu a Adolf Hitler je u tom ubedjenju odlagao naredjenje 15. armiji, stacioniranoj u Pa-de-Kaleu, da se uključi u borbe u Normandiji.
“Operacija ‘Izdržljivost’ je bila ta koja je zaista napravila razliku”, kaže britanski istoričar Entoni Bivor, ekspert za Drugi svetski rat.
Medjutim, trebalo je i sprečiti neprijatelja da dešifruje vojničke poruke tokom iskrcavanja. Nemac koji govori engleski bi lako mogao da razume šta s epriča ako bi se ubacio na istu talasnu dužinu. Medjutim, šifriranje i dešifrovanje je oduzimalo previše vremena.
Amerikanci su onda kao veziste postavili Indijance, pre svega Komanče.
“Otac mi je objasnio da na jeziku Komanča ‘ludi beli čovek’ označava Hitlera”, naveo je sin jednog veterana. Mitraljez kalibra 30 milimetara je bio “mašina koja bljuje vatru”, bombarder “trudna ptica” a minsko polje “podzemno koje ubija”.
A britanska pošta se u decembru prošle godine izvinila zbog greške na markici posvećenoj 75. godišnjici “Dana D”, gde su američki vojnici prikazani prilikom iskrcavanja na tadašnju holandsku Novu Gvineju.
Beta AFP