BEOGRAD – U javnoj upravi Srbiji je od uvodjenja mera racionalizacije krajem 2013. godine, broj zaposlenih smanjen za više od 45.000, navodi se u nedavno objavljenoj Eksternoj evaluaciji Strategije reforme javne uprave u Srbiji – piše Nova ekonomija.
Medjutim, značajan negativni sporedni efekat tih mera bio je da su organi javne uprave češće zapošljavali nove ljude na privremenoj osnovi, ocenjuje se u evaluaciji.
Ocenjeno je i da je na rukovodećim mestima u državnoj upravi disproporcionalno visok broj vršilaca dužnosti – privremenih.
Po stanju 31. oktobra 2018. godine, od ukupno 370 rukovodećih položaja na nivou centralne vlade, 322 je popunjeno rukovodiocima, od kojih su 214 (ili 66 odsto) bili vršioci dužnosti.
U izveštaju se podseća da su restriktivne mere zapošljavanja iz 2013. godine i dalje na snazi.
Autori izveštaja ocenjuju da, imajući u vidu opseg reforme javne uprave i potrebe u vezi sa procesom evropskih integracija, postoje razlozi da se očekuje da će broj zaposlenih u srednjoročnom periodu rasti.
U Srbiji su sada na 100 stanovnika 6,4 zaposlena u javnoj upravi, u EU ih je 8,5, a u “novim državama članicama EU” osam zaposlenih.
Beta