BEOGRAD – Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je danas u Skupstini Srbije da kompanija SBB ne postuje Zakon o elektronskim medijima i nadležno regulatorno telo RATEL, i istakla da oni koji najviše govore o slobodi medija, ustvari ne poštuju zakone Srbije.

Odgovarajući na pitanje narodnog poslanika Marijana Rističevića o radu kompanije SBB i kanala koji, kako je rekao, ne poštuju zakone i takvim radom uništavaju domaće medije, Brnabić je ukazala da u državi u kojojtvrde da postoji “cenzura i monopol”, SBB ima 51 odsto tržišta distribucije medijskog sadržaja u Srbiji.

“U mom stanu, ja ne mogu da imam Telekom. Mogu samo da imam SBB. Nemam mogućnost izbora, kao i mnogi građani u našoj zemlji, a to je zahvaljujući načinu kako je SBB ušao na tržište, kako je u to vreme radila siva ekonomija, kako je tada taj operater bio podržavan od političkih elita i kako je to bilo legalizovano bez dinara”, rekla je Brnabić.

Brnabić je istakla da Telekom Srbija drži oko 36 odsto, a Pošta Srbija oko četiri odsto tržišta distribucije medijskog sadržaja u zemlji i upitala kako je moguće da Telekom Srbija sa manjim procentom distribucije medijskog sadržaja plaća tri puta veću naknadu od SBB-a.

“Mi to ne možemo da proverimo, odnosno RATEL ne može da proveri, zato što SBB to tretira kao poslovnu tajnu, ako pipnete u to, bićete najveći protivnik slobode medija i bićete ti koji uvode cenzuru”, navela je Brnabić.

Osim toga, premijerka je istakla i da SBB ne poštuje član 100 Zakona o elektronskim medijima, po kojem je, kako je rekla, operater dužan da prilikom distribucije medijskih sadržaja poštuje logičku numeraciju kanala, po kojoj bi javni servis trebalo da bude prvi.

“Regulator određuje numeraciju, a član 100 vrlo jasno kaže da prvi kanal mora biti javni servis. Operator koji ima 51 odsto tržišta distribucije medijskog sadržaja kaže ”mene baš briga”, meni će to biti treći kanal, a prvi i drugi N1 i Nova S”, ukazala je Brnabić.

Kaže da državi svaki dan “sole pamet” o vladavini prava, oni koji ne poštuju zakon.

“Ako je ovo demokratska država, država institucija i država u kojoj se borimo za vladavinu prava, onda moramo da imamo hrabrosti da pričamo da mediji krše zakone. Pričam samo o podacima, činjenicama i naknadama koje bi trebalo da plaćaju u budžet, ne o medijskom sadržaju, ni o tome za koga su, ni protiv koga su, ni da li su objektivni, slobodni ili zarobljeni”, rekla je Brnabić.

Prema njenim rečima, u izveštaju Evropske komisije ne može se čuti taj problem o nepoštavanju vladavine prava, regulatornih tela i institucija, jer, kako kaže, to je tabu tema.

“Samo mi recite dve stvari… Zašto Telekom plaća tri puta veću naknadu i kako je moguće da suprotno članu 100, operator koji drži 51 odsto medijskog tržišta ne poštuje Zakon o elektronskim komunikacijama”, upitala je Brnabić.

Tanjug