PRIŠTINA – Ako ne bude usvojen budžet za 2020., Kosovo će bankrotirati, upozorio je danas odlazeći kosovski premijer Ramuš Haradinaj.
Prošlogodišnji budžet, rekao je Haradinaj, može da se koristi do marta, a ako novi ne bude usvojen, od aprila neće postojati drugi pravni instrumenti za funkcionisanje privremenih prištinskih institucija.
“Bez odobrenja budžeta za ovu godinu, država će bakrotirati”, rekao je Haradinaj na konferenciji za novinare posle sednice vlade, preneo je prištinski Zeri.
Haradinaj je rekao da nema prepreka za funkcionisanje institucija u januaru i februaru.
Ali, prema njegovim rečima, ako se isto nastavi u drugoj polovini februara, tada će institucije ući u funkcionalni rizik.
„Od 1. aprila ne postoje drugi pravni instrumenti za funkcionisanje države u finansijskom smislu i ne samo da ćemo bankrotirati, već ćemo potuno da propadnemo”, upzorio je Haradinaj.
Prema kosovskim zakonima, 1/12 preliminarnog budžeta automatski se aktivira za januar i februar, u međuvremenu za mart, ako budžet za 2020. godinu ne bude izglasan u parlamentu, moguće je tražiti poduženo trajanje preliminarnog budžeta za još jedan mesec.
Ako procedure ne budu ispoštovane, u aprilu definitivno dolazi do finansijske blokade, ponovio je Haradinaj.
On je rekao da odgovornost za funksionisanje privremenih prištinskih institucija ima Pokret Samoopredeljenje, koji je pobednik oktobarskih vanrednih parlamentarnih izbora i da ta stranka treba da razmišlja o tome kako dalje.
Upitan da li je dobio poziv da se sastane sa predstavnicima Samoopredeljenja ili Demokratskim savezom Kosova, radi razgovora o eventualnoj postizbornoj koaliciji, Haradinaj je rekao da njegova Alijansa za budućnost Kosova nije uključena u razgovore o formiranju nove vlade.
Rekao je da se može čuti mnogo informacija o tim razgovorima, ali da on ne zna šta se tačno dešava.
“Pobednička stranka je odgovorna za stvaranje institucija, a u ovom slučaju to su Samoopredeljenje i Aljbin Kurti”, kazao je Haradinaj, uz podsećanje da su izbori održani pre tri meseca, a da dve dvodeće stranke, Samoopredejenje i DSK, još neuspevaju da se dogovore o zajedničkoj vladi.