BEOGRAD – Čak 46,6 odsto vlasnika hotela u Grčkoj strahuje od mogućeg bankrota zbog pandemije, dok petina veruje da će im se taj scenario i dogoditi, pokazala je nedavno istraživanje grčke hotelijerske komore.
Međutim, ima i onih koji se nadaju da će, zbog uspeha koji su u borbi protiv COVID-19 grčke vlasti postigle uvođenjem veoma restriktivnih mera u ranoj fazi pandemije, mnogi inostrani turisti ovog leta dati prednost Grčkoj u odnosu na konkurentske zemlje poput Italije, Španije, Francuske i Turske, navodi britanski “San”.
Ipak, zatvorene granice velikog broja zemalja zbunjuju Evropljane, koji su navikli da letuju na udaljenim destinacijama, a ne “kod kuće”, ali će epidemija korone mnogima pokvariti tu naviku.
Istina, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je, u nešto optimističnijem tonu nego prošle nedelje, kada je ljudima savetovala da još ne planiraju odmore, da će Evropljani pronaći “pametna rešenja” koja će im omogućiti da idu na letovanje uprkos pandemiji.
Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas, međutim, poručuje Nemcima i ostalim građanima svoje zemlje da ove sezone ne putuju na odmor u inostranstvo zbog ograničenja kretanja, koja i dalje važe u Nemačkoj i mnogim drugim zemljama.
Austrijska ministarka turizma Elizabet Kestinger nagovestila je mogućnost sklapanja bilateralnog sporazuma sa Berlinom, kojim bi nemačkim turistima bilo omogućeno da letnji odmor provedu u Austriji.
Ovo bi, naravno, iziskivalo otvaranje nemačko-austrijske granice za turiste, ali takvim planovima sada teško da ima mesta, budući da pandemija i dalje traje.
Zbog toga, Nemcima preostaje da se okrenu domaćoj turističkoj ponudi, mada, kako navodi “Dojče vele”, situacija ni na tom planu nije blistava, zbog zabrane boravka u hotelima i sličnim smeštajnim kapacitetima, dok je boravak u kamperskim naseljima dozvoljen samo onima koji u njima žive stalno.
U domaću turističku industriju uzda se i predsednik Češke Miloš Zeman, koji je građanima poručio da ovog leta uživaju u lepoti sopstvene zemlje, budući da bi, kako je rekao, putovanja u druge države zbog pandemije mogla biti zabranjena godinu dana.
Britanski ministar saobraćaja Grant Šaps upozorio je sunarodnike koji planiraju godišnje odmore u zemlji ili inostranstvu da pandemija još ne pokazuje znake opadanja.
“U ovom trenutku ne bih pravio rezervaciju za letnji odmor – recimo to tako”, dodao je Šaps, i time izazvao oštro negodovanje udruženja britanskih turističkih agencija, koje je, u reagovanju na njegovu izjavu, takođe pozvalo vladu da preduzme mere kojima će podržati nacionalnu turističku industriju.
Nema sumnje da je turizam jedna od privrednih grana koje su najteže pogođene pandemijom, a Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija saopštila je da će broj poseta turističkim destinacijama širom sveta biti za 20 do 30 odsto manji od očekivanog, dok će prihodi od inostranih turista opasti za 30 do 50 milijardi dolara.
Turističke velesile kao što su Italija, Španija i Francuska – koje su ujedno i među evropskim zemljama sa najvećim brojem zaraženih i umrlih od COVID-19 – oprezno planiraju postepen povratak na uobičajen način života, ali neki predstavnici turističke industrije smatraju da će situacija u tom sektoru početi da se normalizuje tek krajem leta.