BEOGRAD – Ni tri dana od predviđenog roka za objavljivanje preliminarnih rezultata male mature mnogi đaci i dalje ne znaju koliko su poena osvojili.
Nekima nisu stigli rezultati za jedan predmet, nekima za sva tri, pojedini đaci su dobili rezultate tuđih testova, a za svojima danima tragaju.
Roditelji kažu da se od utorka obraćaju školama koje pohađaju njihova deca, da su pisali prigovore i školskim i okružnim komisijama, ali da i dalje nemaju odgovor šta je sa rezultatima male mature.
Iz Ministarstva prosvete poručuju da će svi učenici osmog razreda koji su pristupili polaganju završnog ispita dobiti rezultate, ali ne preciziraju kada.
Kažu da „učenik ne može da dobije nula poena zbog kršenja procedura, niti postoji mogućnost da je test ijednog učenika zagubljen“.
Već u utorak kada je objavljivanje rezultata kasnilo, a mnogim roditeljima nisu stigli testovi na uvid na imejl ili su ih dobili posle više sati čekanja, Ministarstvo je rok za žalbu prvostepenim komisijama pomerilo za jedan dan, a za propuste okrivilo škole.
Prema tvrdnji Ministarstva, pojedini testovi nisu mogli da budu obrađeni i samim tim vidljivi na sajtu zbog tehničkih grešaka koje su napravile škole, ali i zbog propusta pri dostavljanju testova u Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
„Njihova obrada je u toku, a rezultati i testovi će biti objavljeni u najskorijem roku“, tvrdili su u utorak popodne nadležni, što je slaba uteha roditeljima koji puna tri dana obilaze škole, zovu razredne starešine i direktore, školske uprave i Ministarstvo.
Krivicu za propuste nadležni prebacuju jedni na druge, ali niko od njih nema odgovor na pitanje roditelja kada će dobiti rezultate sa završnog ispita koji im nedostaju i kako mogu da pogledaju skenirane i ocenjene testove svoje dece.
Našoj redakciji obraćali su se roditelji iz više škola, među kojima i iz novobeogradske OŠ „Kneginja Milica“, u kojoj neki osmaci i dalje nemaju rezultat testa iz matematike, niti škola može da dođe do nedostajućeg testa preko svojih pristupnih parametara.
Umesto na greške u ocenjivanju i bodovanju ovi roditelji su se prvostepenoj komisiji žalili jer testa nema, a što je odgovoru na prigovor ta komisija samo potvrdila.
Žalbu su potom uputili i drugostepenoj komisiji, ali do zaključenja ovog izdanja Danasa nisu dobili odgovor.
U istoj osmoletki nekoliko osmaka dobilo je tuđe rezultate i tuđe testove.
– Sve je krenulo kada smo videli da moj sin ima samo 5,5 poena na testu iz srpskog, a očekivao je mnogo više. Na imejl je stigao rad drugog učenika. Nakon što smo uputili prigovor direktor škole je lično doneo testove devet đaka koji su ispit polagali u istoj učionici. Ispostavilo se da su testovi pomešani, neko je dobio dva svoja testa, a treći od nekog drugog, neki su videli da uz omotnicu sa ličnim podacima deteta stoje sva tri tuđa testa. Razvrstali smo testove prema dečjim rukopisima i tražili da se ponovo pregledaju, ali to nije odobreno. Direktor je čak predložio da nam da ključ sa rešenjima da mi roditelji sami izbodujemo zadatke i da ako ima osnova podnesemo prigovor. Nismo pristali na to – priča nam majka jednog od osmaka ove škole.
Direktor OŠ „Kneginja Milica“ Darko Eger iznosi svoju verziju događaja:
– Od 128 đaka koji su u našoj školi ove godine polagali završni ispit stiglo je devet primedbi da su testovi zamenjeni međusobno u istoj učionici i sve su rešene. Radovi i omotnice sa podacima koje ih prate se nisu slagali za devet učenika, ali smo uvidom u skenirane testove sa roditeljima sve nepravilnosti ispravili tako da je sada sve u najboljem redu i proces ide dalje svojim tokom – rekao je Eger za Danas.
On dodaje da se „svaka primedba na bilo koju vrstu neregularnosti rešava u saradnji sa Ministarstvom prosvete u najboljem interesu dece“ i da su „svi testovi roditeljima dostupni na uvid putem elektronske pošte“. Kaže i da „nema prostora za bilo kakvu grešku koja se ne može ispraviti budući da je sve transparentno“.
Roditelji, međutim, demantuju direktorove navode i tvrde da nisu videli skenirane i pregledane testove, niti su nepravilnosti ispravljene. Kažu da su jedino fizički na uvid dobili testove u papirnoj formi, ali nijedan od njih nije ocenjen pošto je ove godine pregledanje bilo digitalno. Do zaključenja ovog izdanja Danasa nisu dobili nikakav odgovor na podnete prigovore.
Sporadične greške
„Ove godine, po prvi put, imamo inoviran i digitalizovan završni ispit, u delu pripreme, pregledanja i obrade testova. Ovako organizovan završni ispit predviđa i nove procedure. Svi učesnici su pravovremeno upoznati sa svim procedurama. Ipak, imajući u vidu da je obrazovanje živ sistem došlo je do sporadičnih tehničkih grešaka, koje su usporile proces integracije testa i ID obrazaca, pa samim tim i vidljivost pojedinih testova. U skladu sa tim, a kako bi svim učenicima i njihovim roditeljima ostavili dovoljno vremena da ostvare uvid u rezultate i eventualno ulože prigovor, Ministarstvo prosvete je produžilo rad komisija za prigovore (prvostepene i drugostepene)“, kažu za Danas u Ministarstvu prosvete.