BON – Iako su političarima iz EU puna usta temeljnih sloboda jedinstvenog evropskog tržišta, slobodnom kretanju ljudi u zemljama Unije trenutno se loše piše, a evropske granice se, izgleda, ponovo zatvaraju, piše Dojče vele.

Granica između Nemačke i Luksemburga jedna je od retkih nacionalnih granica u Evropskoj uniji koja je, uprkos aktuelnoj situaciji, još uvek potpuno otvorena, a većina država-članica EU spustila je granične rampe, barem virtuelno koje strogim propisima o karantinu i formalnostima prilikom ulaska plaše one koji putuju – ili u potpunosti zabranjuju prelazak granice u slučajevima koji nisu hitni.

DW piše da je u januaru vlada u Parizu odlučila da dozvoli ulazak u Francusku građanima iz zemalja EU samo sa negativnim korona-testom, kao i da trenutno nema većih protesta zbog novih propisa u francusko-nemačkom pograničnom području.

Nasuprot tome, situacija u južnoj Nemačkoj mnogo je napetija – Austrija je odavno ukočila turistička putovanja u zemlju nametanjem desetodnevnog karantina, a oni koji se uprkos tome odluče za putovanje, moraju da imaju negativan PCR ili antigenski test, ne stariji od 72 sata.

Svi koji ulaze u Austriju moraju elektronski da se registruju još pre putovanja, a i da imaju potvrdu o registraciji i ti propisi primenjuju se čak i za malogranični saobraćaj.

Kako se navodi, i nemačka strana nedavno je u dobroj meri proširila kontrole.

Za bavarsku stranu potpuno zatvaranje granica više nije tabu – generalni sekretar CSU, vladajuće stranke u toj nemačkoj pokrajini, opisao je taj korak kao “poslednju meru”, a premijer Bavarske Markus Zeder takođe je na račun susedne Austrije uputio neobično žestoke kritike rekavši da je diskutabilno to što Austrija uvodi opsežno popuštanje mera, iako je “tamo incidencija znatno veća nego u Bavarskoj”.

Zeder nije isključio ni zatvaranje granice sa Češkom, ukoliko ta zemlja ne bude u stanju da hitno pooštri mere.

Dodaje se da ne pokušava samo Nemačka da strogom graničnom kontrolom sačuva uspeh u borbi protiv pandemije – Danska, koja sada ima nedeljnu incidenciju od oko 50 slučajeva na 100.000 stanovnika, proglasila je čitav svet za područje visokog rizika, a ulazak turista u tu zemlju potpuno je zabranjen.

Čak ni oni koji u Danskoj poseduju brodove ili kuće za odmor ne mogu da uđu u zemlju, a postoje izuzeci samo za one koji rade u pograničnim područjima, ali i oni moraju da imaju negativan korona-test.

Iako šefovi država i vlada Evropske unije na onlajn-samitima nastoje da se usaglase oko zajedničkih uredbi, pravila za ulazak razlikuju se praktično u svakoj zemlji Unije.

Sa stanovišta strategije #Nocovid o kojoj se raspravlja u Nemačkoj, koordinacija bi bila neophodna, u suprotnom, tom planu nedostaje važna osnova.

“No covid” je inicijativa u Nemačkoj kojom se želi da se sedmodnevna incidencija spusti ispod deset, pa da se tek onda mere popuste, međutim, do sada partneri unutar EU nisu uspeli da se dogovore ni o jedinstvenoj strategiji testiranja.

Bilo da je reč o Nemačkoj, Francuskoj, Austriji ili Danskoj – sve vlade u Evropi nastoje da smanje kretanje stanovništva kako bi usporile širenje virusa, a granične kontrole trebalo bi da funkcionišu u skladu s tom logikom.

indeksonline.rs