Sutra će muslimani započeti prvi dan meseca Ramazana, posebnog perioda godine koji je posvećen postu, intenzivnom ibadetu, dobročinstvu i duhovnoj refleksiji.
Ramazan je deveti mesec hidžretskog lunarnog kalendara i jedan je od najvažnijih meseci u islamskoj tradiciji.
Post, kao bogoštovlje koje traje čitav mesec, ima duboko ukorenjeno značenje u islamu. Prema učenju, post je naređen poslije hidžre, kada je Poslanik Muhammed, s.a.v.s., preselio u Medinu. U Mekki su bili propisani namazi, a post je propisan tek nekoliko godina nakon Poslanikove hidžre. Tokom svog života, vjerovjesnik je postio devet Ramazana, a ovaj mesec je postao vreme koje muslimani širom sveta smatraju svetim i značajnim za duhovno čišćenje.
Ramazan nije samo fizički post, već i duhovni izazov koji se odnosi na kontrolu svojih želja, misli i dela. Islamski učenjak Muhamed Hamidullah u vezi sa odgojnim aspektima posta kaže: „Da bi se tijelo podvrglo duhu, treba lomiti snagu tijela, a povećavati snagu duha… U tom cilju ništa nije efikasnije od gladi, žeđi, odricanja od tjelesnih užitaka i kontrole jezika (govora), srca (misli) i drugih organa.“
Ramazan se u islamskoj tradiciji doživljava kao mesec duhovnog čišćenja i pripreme za novi početak. Pre dolaska Ramazana, muslimani vrše temeljne pripreme, a običaj je da starije osobe obavljaju dobrovoljni post nekoliko meseci pre početka Ramazana, poznat kao „učajluke“. Ove pripreme nisu samo fizičke prirode, već uključuju i duhovnu pripremu za predstojeći period postanja i ibadeta.
Uoči Ramazana, muslimani u Bosni i Hercegovini i širom Balkana obeležavaju tri mubarek noći: Lejletu-r-regaib, Lejletu-l-Mi’radž i Lejletu-l-berat. Ove noći su posebne u tradiciji Bošnjaka, i često se organizuju mevludi u džamijama i drugi prigodni programi. Ove mubarek noći pružaju priliku za dublje duhovno povezivanje i pripremu za mesec Ramazan.
Ramazan nije samo vreme za duhovnu obnovu, već i za fizičko čišćenje. Bošnjaci pridaju poseban značaj čistoći, pa se džamije, mesdžidi i kuće temeljno čiste pre dolaska Ramazana. Ćilimi se peru, uređuju se džamijska dvorišta, a često se popravljaju i prilazni putevi džamijama. Kuće se takođe temeljito čiste i, ako je potrebno, okreče, kako bi bile spremne za dolazak ovog posebnog meseca.
Indeksonline