Site icon indeksonline.rs

Hamad Međedović za SK o prioritetu broj 1: U gram znam šta jedem

Prošla sezona nije bila onakva kakvom ju je Hamad Međedović zamišljao, delom i zbog objektivnih razloga, tj. koksaki virusa koji je dobio u Australiji. Završio je na 115. mestu na svetu, a uoči 2025. godine promenio je trenera, pristup i mnoge iznenadio rasporedom turnira na startu sezone.

U prazničnom intervjuu za Sport klub, Međedović govori o novom treneru Horheu Agireu, promenama u ishrani, o tome zašto je odabrao da ne putuje na Australijan open, o iskustvu i jednom aspektu igre na kojem posebno radi.

Sve ide kako treba. Četiri nedelje priprema, radimo baš mnogo. U početku samo kondicija, sada već više tenisku specifiku”, počinje Međedović za Sport klub.

„Tražim idealnu brzinu lopte“

Za razliku od prethodnih sezona, Pazarac pripreme ne obavlja u svojoj zemlji, već u Španiji. Kako mu izgleda prosečan dan u Malagi?

Tokom nedelje mi bude prilično ispunjen dan. Prvi trening bude oko devet ujutru, a završim posle sedam uveče. Imam uglavnom dva teniska treninga, u početku i dva kondiciona, a sada samo jedan. Kondicioni od 9 do 11, zatim tenis od 11 do 13, nekad i do 14. Potom sledi dva-tri sata pauze, pa još jedan teniski trening od sat-sat i po, tada radim na detaljima, pa fizioterapeut za kraj dana”.

Na pitanje na čemu je najviše radio sa novim trenerom, Međedović odgovara:

Da budem stabilniji u poenima, da pravim što manje neiznuđenih grešaka. Ranije su mi se često dešavali periodi u kojima pravim neiznuđene greške, moram da smanjim broj glupih grešaka. U tu svrhu, akcenat je na pronalaženju ritma i brzine u kojima se osećam komforno, tj. u kojima mogu što duže da igram bez mnogo grešaka”.

Fizička sprema ili koncentracija, postavlja se pitanje šta je najvažnije u navedenom kontekstu pravljenja velikog broja grešaka.

Brojni su faktori, ne može se izdvojiti. Tenis je takav sport, pogotovo na višem nivou kada svi bolji igrači koriste pad, pa već kasniš u meču. Tražio sam idealnu brzinu lopte u poenu, da se osećam sigurnije. I do kondicije je i do koncentracije”.

Posle Davidoviča, Horhe Agire „stvara“ i Hamada

Nije tajna, i Hamad je više puta govorio o tome, da mu je fizička sprema jedan od najvećih prioriteta ako želi da se dodatno probije.

Promenio sam ishranu otkad sam u Španiji. Dobio sam nutricionistu i u početku smo baš mnogo obraćali pažnju na to, a sada mi je nešto opušteniji raspored. Prve dve-tri nedelje bilo je striktno. Dobijao sam hranu na dnevnom nivou od njih, na osnovu analiza koje su mi urađene, u skladu s time je pravljen jelovnik. Bilo je raznovrsno, i tačno se u gram znalo šta unosim u sebe. Bio sam profesionalan, nisam odstupao mnogo i pratio sam sve”.

Horhe Agire (51) je Hamadov novi trener – najpoznatiji je po saradnji sa Alehandrom Davidovičem Fokinom, kojeg je trenirao od Alehandrove 11. godine sve do avgusta, dakle 14 godina.

Već na turniru u Beogradu smo bili zajedno, tada sam još radio sa Viktorom (Troickim). I pre toga smo proveli zajedno desetak dana u Španiji, upoznali smo se tada. Prija mi, veliki je stručnjak sa mnogo iskustva, mislim da smo dobar par. Nije lako doći do rešenja da smanjim te greške koje sam spomenuo – mnogo razgovaramo, analiziramo moje mečeve iz prošlosti. Baš se trudimo i mislim da ću biti spreman za sezonu”, kaže 21-godišnjak i dodaje:

Ostvarili smo odličan odnos i van terena. Čujemo se i na slobodne dane, nekada i izađemo i popričamo kada njemu nešto padne na pamet. Velika je razlika u godinama, ali mogu da kažem da imamo i prijateljski odnos. S obzirom na to da celu godinu provodimo zajedno, dobar lični odnos jedan je od ključeva da se ostvari uspeh”.

Međedović objasnio zašto ne ide na Australijan open

Međedović je nedavno izjavio da neće više javno da govori koji su mu ciljevi kada je reč o rangu. Ostao je dosledan tome, a nedavno je mnoge iznenadila njegova odluka da ode na čelendžere u Portugal u januaru umesto da pokuša da se kroz kvalifikacije domogne glavnog žreba Australijan opena.

Još u Beogradu mi je trener to predložio. Trebalo mi je malo vremena da razmislim, ali on mi je lepo obrazložio zašto misli da je to bolje rešenje. Na kraju sam se i ja saglasio. Kvalifikacije su, kao što znate, jako zahtevne da bih – u najboljem slučaju – dobio 30 bodova ako se kvalifikujem. To mi ne znači mnogo u ovom trenutku, a u Portugalu imaju tri vezana turnira – ako tu dobro prođem, uzeću mnogo više bodova. Da to bude fin zalet za 2025. godinu”.

Već skoro pune dve godine je Međedović na ATP turu, iskustvo se polako gomila, a sa njime i naučene lekcije.

Igrati na velikim turnirima je neprocenjivo. Ono što odvaja najbolje od ostalih jeste konstantnost u igri, iz turnira u turnir. Kalendar je zgusnut, moraš konstantno da održavaš motivaciju iz nedelje u nedelju, da nastaviš da radiš i da ne dođe do zasićenja, što se meni dešava, kao i svakom igraču… To je glavna razlika najboljih u odnosu na one iza”.

Želeo je Hamad da nauči i španski, ali…

Mislio sam da uzmem privatne časove, ali budem mrtav umoran uveče od treninga. Nemam snage da razgovaram telefonom, a kamoli da učim, što mi generalno nikad nije išlo od ruke, ha-ha. Ovako se kroz komunikaciju trudim malo da pohvatam”.

Za kraj, pitali smo Međedovića kako provodi slobodno vreme i šta bi sebi poželeo u 2025. godini.

Tu su mi roditelji, pa sam s njima uglavnom. Ili sam u sobi, gledam nešto ili čitam knjigu, zavisi koliko energije imam. Dođem kući do osam najkasnije, čujem se malo i s društvom, to je to, nemam ni mnogo vremena. Malo sam bio prekinuo rutinu kada sam morao nakratko do Džede da odem, ali sad ću da nastavim sa čitanjem – knjiga se zove ‘Pozorište’. Sebi želim da budem srećan i ispunjen, zdravlje je naravno na prvom mestu, kao i da se sav ovaj trud isplati”, zaključuje Međedović za Sport klub.

Indeksonline / Sport Klub

Exit mobile version