Naslovna EXTRA Ime Pontija Pilata dešifrovano na prstenu pronadjenom kraj Vitlejema

Ime Pontija Pilata dešifrovano na prstenu pronadjenom kraj Vitlejema

JERUSALIM – Ime čoveka koji je naredio da se Isus Hrist razapne na krst i koji je vodio njegovo sudjenje, ozloglašenog rimskog guvernera Jerusalima, dešifrovano je tek sada na bronzanom prstenu nadjenom još pre pola veka prilikom iskopavanja na nalazištu Herodion kraj Vitlejema na Zapadnoj obali.

Iskopavanja je predvodio profesor Gideon Forster s Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu godinu posle rata 1967, u sklopu priprema da se otvori za posetioce.

Ono što je nadjeno je nedavno predato timu koji trenutno radi na nalazištu, a prsten je samo jedan od hiljada tamo iskopanih predmeta.

Ime se pojavalo tek posle pomnog čišćenja prstena i nakon što je fotografisan specijalnom kamerom u laboratoriji Izraelske uprave za antikvitete.

Na prstenu za koji se smatra da je služio za pečaćenje na grčkom jeziku je ispisano “Pilat”, ime koje se vezuje za rimskog guvernera Pontija Pilata. On se pominje u Novom zavetu kao Isusov dželat.

Bio je peti rimski lider u Judeiji i očito najvažniji medju njima, a vladao je od 26. do 36. godine, a po nekim tumačenjima još od 19.

To ime je bilo retko u Izraelu u tom dobu, rekao je profesor Dani Švarc za izraelske medije.

“Ne znam ni jednog drugog Pilata iz tog perioda i prsten ukazuje na bogatstvo i status”, rekao je profesor.

Prsten za pečaćenje tog tipa smatra se takodje znakom statusa u konjici kojoj je Pilat pripadao.

Pošto je dosta jednostavan, istraživači veruju da ga je guverner koristio u svakodnevnom radu ili je pripadao nekom od njegovih zvaničnika.

Postoji još jedan kamen na kome je natpis Pilat, a koji se takodje vezuje za ozloglašnog Rimljanina. Pronašao ga je isti profesor Forster.

Tvrdjavu kraj Vitlejema izgradio je kralj Irod koji joj je dao i svoje ime. Nakon njegove smrti postala je veliko groblje, ali su gornji deo kompleksa koristili zvaničnici koji su vladali Judejom u to vreme. Smatra se da je u Pilatovo vreme bila sedište uprave.


Beta /Foto:Pixabay

Exit mobile version