BEOGRAD – U Srbiji je neki oblik oboljenja bubrega konstatovan kod oko 700 hiljada ljudi, a na nekom vidu zamene bubrežne funkcije, uključujući hemodijalizu, nalazi se oko 5.700 bolesnika, saopšteno je danas u Beogradu na stručnoj tribini “Zdravlje bubrega za sve”.

Na tribini, koju je povodom Svetskog dana bubrega organizovao Savez organizacija bubrežnih invalida Srbije, rečeno je da postoji potreba za edukacijom najšireg sloja stanovništva o faktorima rizika koji mogu dovesti do bolesti bubrega.

“Prema podacima Udruženja nefrologa, oko 5.700 bolesnika u Srbiji trenutno je na nekom vidu zamene funkcije bubrega, uključujući hemodijalizu. Što se tiče uslova lečenja, hemodijaliza i transplantacija omogućavaju kvalitetan život bolesnika, ali veoma su česte brojne pridružene, vanbubrežne bolesti koje obolelima mogu ugroziti život”, rekao je predsednik Udruženja nefrologa Srbije Radomir Naumović.

Predsednica Republičke stručne komisije za nefrologiju i urologiju Nada Dimković, ;naglasila je da je hemodijaliza u Srbiji dobro razvijena, ali su pacijenti tokom ovog postupka lečenja često izloženi brojnim virusnim i bakterijskim infekcijama koje komplikuju njihovo zdravstveno stanje.

U Srbiji je oko 6,5 odsto pacijenata na hemodijalizi zaraženo virusom hepatitisa C.

“Srećom, danas je situacija drugačija zbog postojanja mnogo efikasnijih lekova koje bolesnici dobro podnose. Ohrabruje činjenica da je otpočeto sa primenom ove terapije, ali još uvek kod nedovoljnog broja bolesnika”, rekla je Dimković.

Nezvanični podaci govore da u svetu danas 850 miliona ;boluje od neke vrste bubrežnih bolesti, a hronično oboljenje bubrega odnosi preko dva miliona života godišnje.


Beta