TRST – Italijansko iskustvo u borbi protiv epidemije pokazuje da koronavirus pogađa svaki deo građanskog, društvenog i institucionalnog života, da se zaraza siri na sve, na postene kao i na kriminalce.

Italijanski mediji pokusavaju skrenuti paznju vlasti na prenatrpane zatvore u kojema je trenutno zatvoreno više od 60.000, a predviđeni su za 45.000 osoba.

Potreba socijalnog distanciranja koju je nametnula epidemija je , u prenatrpanim zatvorima, šala lošeg ukusa. Zatvori su epidemiološka bomba, upozoravaju.

Izvesni ruski drzavljanin, izmisljenog imena Dimitrij na krajnje bizaran nacin skrenuo je paznju javnosti na svoj slucaj. On je jedan od 229 putnika koji je bio na krstarenju luksuznim brodom “Costa Luminosa”.

Pristali su 25 marta u luku Savonu i smesteni u hotel u karantin pod stalnim nadzorom osoba civilne zastite i karabinjera. Nije mu omogućen kontakt ni sa kime pa je bacio komadic papira sa prozora svoje hotelske sobe, na kojem je bio napisan njegov telefonski broj i poruka: “Upomc, pišite mi na whatsapp, molim vas”.

“Doveli su nas ovamo silom. Ništa nam ne kažu. Ne testiraju nas. Ne znamo jesmo li bolesni. Otkad smo stigli, 5-6 ljudi svakodnevno voze u bolnicu. Brojio sam najmanje 30 vozila hitne pomoći s ljudima cije se stanje pogoršalo. Bojimo se”, rekao je “Dimitrij”, novinarima nakon sto je njegov slucaj dospio u novine.

Alberto Battistela 47-godišnji bolesnik od koronavirusa organizovao je sam transfer privatnim vozilom hitne pomoci iz prenatrpane bolnice u Bergamu (epicentar zaraze) u Jesolo, gradic blizu Venezije. Operacija ga je kostala 600 eura, ali tvrdi daje tako ostao u zivotu.

“U Bergamu je pakao. U Jesolu su mi spasili život”, tvrdi Alberto. U Jesolu je liječen lijekovima anti-HIV i anti-malarijskom terapijom, zahvaljujući kojoj je ozdravio.

U Italiji je u vrijeme karantina dozvoljeno izaci u kupovinu, jednom dnevno i samo jedan clan porodice. Policija kontrolise da li su potrebe za izlaskom, opravdane. Novine izvestavaju da su u Viglianu, u pokrajini Torino, karabinjeri kaznili muškarca jer su u njegovoj kesi su bile samo tri boce vina. Objasnjene: alkohol se ne smatra esencijalnom robom.

Svete mise se održavaju bez prisustva vernika u crkvi, već se prenose direktno preko TV-a kao i uobicajeno obracanje Pape sa Trga sv. Petra u Rimu.

Protiv direktong TV prenosa crkvene mise negoduju laici tvrdeci da je takav usupak crkvi, mera iz davnih vremena.

Predsjednik regiona Campania Vicenzo de Luca, poznat po pretnji da ce na one koji u vrijeme epidemije organizuju maturske zabave poslati karabinjere naoruzanje bacacima plamena, zapretio je vernicima koji se zaraze koronavirusom jer idu da se mole u crkvi, iprkos zabrani, “da ce biti leceni samo molitvama”.