LONDON – Velika Britanija posle 150 godina vraća Gani neke od “krunskih dragulja” koji su opljačkani sa dvora kralja naroda Asante, ali samo u okviru ugovora o dugoročnoj pozajmici.

Među 32 predmeta, od kojih je 17 iz muzeja Viktorije i Alberta, a 15 iz Britanskog muzeja, većinom uzetih tokom ratova između Britanaca i naroda Asante u 19. veku, nalazi se i Zlatna lula za mir, otkriva BBC.

Prema rečima specijalne savetnce ministra kulture Gane, Nane Oforijate Ejim, ova pozajmica predstavlja “dobro polazište” i “znak neke vrste isceljenja i komemoracije za nasilje koje se dogodilo”, iako se, kako je naglasila, građani Gane nadaju da će im ukradeni artefakti jednog dana biti trajno vraćeni.

Sa druge strane, direktor britanskog muzeja Viktorije i Alberta, Tristram Hant, rekao je za BBC da novo kulturno partnerstvo između dve zemlje “nije restitucija na mala vrata”, odnosno da ono nije način da se vlasništvo nad spornim artefaktima trajno vrati nazad Gani.

Trogodišnji ugovori o pozajmici, sa mogućnošću produženja na još tri godine, nisu sklopljeni sa vladom Gane, već sa Otumfom Osei Tutuom II, sadašnjim kraljem Asantea, koji nosi tiulu asantehene, koji u Gani ima uticajnu ceremonijalnu ulogu, i koji je prisustvovao krunisanju kralja Čarlsa prošle godine.

Predmeti će biti izloženi u Muzeju palate Manhija u Kumasiju, glavnom gradu regiona Asante, kako bi proslavili srebrni jubilej sadašnjeg asantehenea.

Nekim nacionalnim muzejima u Velikoj Britaniji zakonom je zabranjeno da trajno vraćaju sporne predmete iz svojih kolekcija, a ugovori o pozajmicama, kao što je ovaj, predstavljaju način da se takvim predmetima omogući da se vrate u zemlje iz kojih potiču.

Međutim, pojedine zemlje koje polažu pravo na sporne artefakte strahuju da bi takve pozajmice Velika Britanija mogla da tumači kao implicitno prihvatanje njenog vlasništva nad predmetima.

Kraljevstvo Asante bilo je jedno od najmoćnijih država u zapadnoj Africi, koja je trgujući, između ostalog, zlatom, tekstilom i robovima, postala poznata po svom bogatstvu i vojnoj moći.

indeksonline.rs/Tanjug