VAŠINGTON – U godišnjem izveštaju američkog Stejt departmenta o međunarodnoj strategiji kontrole trgovine narkoticima i pranju novca navodi se da je Albanija izvor kanabisa i lokalna baza organizovanih kriminalnih grupa koje distribuiraju nedozvoljene droge iz svojih zemalja na evropska tržišta.
Kako se navodi u izveštaju, “albanski kanabis šalje se u Tursku i razmenjuje za heroin i kokain, koje krijumčare širom Evrope albanski nacionalni trgovci ljudima”, a za koje se procenjuje da “igraju glavnu ulogu u međunarodnoj trgovini narkoticima i mrežama organizovanog kriminala”, prenosi Glas Amerike.
“Albanija se smatra ključnim elementom balkanske rute trgovine drogom koja preko Zapadne Evrope stiže u Ujedinjeno Kraljevstvo, a albanske organizovane kriminalne grupe prisutne su u SAD, Velikoj Britaniji i širom Evrope, kao i u Južnoj Americi, uključujući Ekvador, Kolumbiju i Peru”, precizira se u izveštaju.
U izveštaju se navodi i da su “albanske vlasti zabeležile porast zaplene kokaina u luci Drač 2021. godine, uglavnom u pošiljkama banana iz Ekvadora” i da su “albanske snage za sprovođenje zakona učestvovale u nekoliko operacija za sprovođenje zakona u mnogim zemljama 2021. godine, sa albanskim građanima uhapšeni, između ostalih, u Grčkoj, Italiji, Španiji i Holandiji”.
U izveštaju se pominje i saradnja sa američkim kolegama za hapšenje i zaplenu pošiljki narkotika i laboratorija za preradu droge u Albaniji, ili zaplena imovine u Albaniji, u vezi sa međunarodnom trgovinom drogom.
Kako prenosi Glas Amerike, procenjuje se da je Specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, ostvarilo neke uspehe u 2021. godini, uključujući hapšenje 38 ljudi, tužioca i nekoliko visoko pozicioniranih policijskih službenika, kao deo velike međunarodne istrage o trgovini narkoticima.
Takođe, prema izveštaju, “relativno slaba vladavina prava, korupcija i visoka nezaposlenost glavni su pokretači trgovine narkoticima u Albaniji.”
Navodi se i da su nasilni zločini u Albaniji često povezani sa organizovanim kriminalom, a sudije, tužioci, policija i novinari da su bili izloženi pretnjama.
Izveštaj pominje i “albanske organizovane kriminalne grupe nastavljaju da peru novac u Albaniji i doprinose korupciji u zemlji.”
Poručuje se da “Albanija mora da nastavi svoje napore za reformu pravosuđa, da ojača propise i nadzor tela protiv pranja novca, kao i da radi na smanjenju uticaja organizovanog kriminala u celoj upravi i društvu.”
“Iako je Vlada ostvarila napredak ka sprečavanju pranja novca tokom 2021. godine, ostaje još mnogo toga da se uradi”, navodi se u izveštaju.
Trgovina narkoticima i druge aktivnosti organizovanog kriminala, uključujući trgovinu ljudima, ili utaju poreza i krijumčarenje smatraju se “glavnim izvorima finansijskih sredstava”.
Albanija je, konstatuje se, “i dalje podložna pranju novca zbog korupcije, prisustva mreža organizovanog kriminala i nedostataka u zakonodavstvu i nadzoru”, dok se naglašava da zemlja “ima veliku količinu gotovine, sa značajnim prilivom stranih investicija”.
Kao najčešće metode pranja novca stečenog nezakonito pominju se građevinski sektor, nekretnine i uključivanje preduzeća.
indeksonline.rs/Tanjug