spot_imgspot_img
petak, jun 20, 2025
spot_imgspot_img

Načitanije ove nedelje

Završni ispit za osmake počinje 23. juna: Najviše njih izabralo geografiju kao treći test

Završni ispit za svedočanstvo o završenom osnovnom obrazovanju i upisu u srednju školu počinje u ponedeljak, 23. juna, kada će svršenici osnovnih škola polagati test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika.

Dan kasnije, u utorak 24. juna, polaže se test iz matematike, dok je u sredu 25. juna na rasporedu treći test iz predmeta po izboru.

Najviše osmaka bira geografiju

Učenici su i ove godine mogli da biraju između biologije, geografije, istorije, fizike i hemije. Najveći broj učenika, tačnije 46,45%, odlučio se za geografiju.

Slede:

  • Biologija – 31,5%
  • Istorija – 8,83%
  • Fizika – 6,92%
  • Hemija – 6,3%

Rezultati i žalbe

Preliminarni rezultati završnog ispita biće objavljeni u petak, 27. juna, kako na nivou škole, tako i putem portala Moja srednja škola.

Istog dana, učenici i njihovi roditelji, odnosno zakonski zastupnici, imaće mogućnost da ulože prigovor – lično u školi ili elektronski.

Končni rezultati biće poznati u ponedeljak, 30. juna.

Kako se pregledaju testovi?

Testovi se skeniraju u 33 specijalizovana skening centra. Zatvorena pitanja ocenjuju se digitalno, uz pomoć softvera, dok otvorena pitanja pregledaju nastavnici. Svaki zadatak prolazi kroz dvostruku proveru radi osiguranja veće pouzdanosti i objektivnosti.

Broj učenika i mesta u srednjim školama

Oko 64.500 osmaka i dodatnih 2.000 polaznika funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih polažu završni ispit.

Za upis u prvi razred srednje škole u školskoj 2025/2026. godini planirano je više od 73.000 mesta.

Detaljan kalendar aktivnosti za završni ispit i upis dostupan je na portalu Moja srednja škola, preko koga se i ove godine sve aktivnosti mogu realizovati elektronskim putem – podseća Ministarstvo prosvete.

Indeksonline.rs

Najnovije

spot_imgspot_img

Najnovije