BEOGRAD – Naredba ministra unutrašnjih poslova o predaji neregistrovanog oružja i municije pravno je utemeljena, opravdana i srazmerna zakonom utvrđenom cilju očuvanju bezbednosti građana i javnog reda i mira u Republici Srbiji, saopštili su iz MUP-a povodom navoda pojedinih medija koji su preneli stavove određenih ličnosti kojima se dovodi u pitanje zakonitost i ustavnost naredbe ministra unutrašnjih poslova o predaji neregistrovanog oružja i municije, čije je trajanje produženo do 30. juna ove godine.

Iz MUP-a ističu da su ovi stavovi, pre svega pravno i činjenično neutemeljeni, a pritom i lišeni svakog osećaja za prepoznavanje javnog interesa u aktuelnom trenutku.

Zakonom o oružju i municiji, koji kao lex specialis uređuje ovu oblast, propisano je: “legalizacija oružja i municije jeste postupak registracije ili predaje neregistrovanog oružja, odnosno municije koje je lice držalo bez odobrenja nadležnog organa u kome nije potrebno dokazivati poreklo oružja i municije, a vlasnici koji registruju ili predaju oružje i municiju za vreme trajanja legalizacije ne mogu biti prekršajno niti krivično gonjeni za nelegalno nabavljanje, držanje i nošenje oružja i municije”.

Iz MUP-a su sapštili da je navedenim zakonom propisano da “ministar može kada to zahtevaju razlozi očuvanja bezbednosti građana i javnog reda i mira, periodično, raspisati legalizaciju oružja i municije”, i na osnovu citiranih zakonskih odredbi, potpuno je očigledno da je naredba ministra unutrašnjih poslova zasnovana na zakonu i u skladu sa Ustavom.

U konkretnom slučaju, ministar unutrašnjih poslova je u skladu sa svojim izvornim ovlašćenjem iz zakona, doneo naredbu kojom je raspisao legalizaciju, odnosno predaju neregistrovanog oružja, dok je tačkom 2. ove naredbe interpretirana odredba Zakona o oružju i municiji, u kojoj je pored ostalog propisano da vlasnici koji predaju oružje i municiju za vreme trajanja legalizacije ne mogu biti prekršajno niti krivično gonjeni za nelegalno nabavljanje, držanje i nošenje oružja i municije.

Iz MUP-a su dodali da na ovaj način, donošenjem naredbe, ministar unutrašnjih poslova nije odredio nadležnosti Ministarstva ili tuđe nadležnosti, niti je fizičkim i pravnim licima ustanovio prava i obaveze koje nisu već ustanovljene zakonom, već je raspisao legalizaciju, odnosno predaju oružja i municije i odredio rok u kojem se to može učiniti.

Takođe, odredbe člana 3. i člana 46. Zakona o oružju i municiji predstavljaju neraskidivu materijalno-pravnu celinu i moraju se prilikom analize pravnog instituta „legalizacije“ u smislu Zakona o oružju i municiji tumačiti na taj način.

Ministarstvo unutrašnjih poslova ukazalo je da “legalizacija” oružja i municije kao pravno generički pojam u smislu odredaba ovog zakona je postupak koji se može realizovati na dva načina, registracijom (oružja) ili predajom (oružja i municije).

Registracijom se omogućava licima koja poseduju oružje a nemaju dozvolu za držanje oružja, da podnesu zahtev za registraciju oružja nadležnom organu i da, u slučaju da ispunjavaju zakonom propisane uslove, registruju to oružje kao legalni vlasnici, dok predaja oružja podrazumeva predaju oružja i municije u vlasništvo države,

Ni u prvom ni u drugom slučaju, oni koji to učine, na osnovu imperativne odredbe zakona, neće biti krivično odgovorni za neovlašćeno držanje i nošenje oružja.

Primenom bilo kog metoda tumačenja pravne norme (logičkim, jezičkim, sistemskim, istorijskim, ciljnim ili bilo kojim drugim) potpuno je izvesno da je zakonodavac, korišćenjem veznika „ili“, dao mogućnost i ovlašćenje nadležnom autoritetu, u ovom slučaju ministru nadležnom za unutrašnje poslove, da izabere jednu, drugu ili obe mogućnosti prilikom donošenja naredbe.

Izbor u konkretnom slučaju nije stvar slobodne ocene ministra, već zavisi od postojanja razloga propisanih u zakonu: „očuvanja bezbednosti građana i javnog reda i mira“ i od cilja koji se želi postići ovom merom, navedeno je u saopštenju MUP-a.

indeksonline.rs/Tanjug