Meteorolog Slobodan Sovilj kaže da nakon ovog toplotnog talasa sledi dvodnevno osveženje, kada će temperature biti u padu za pet do osam stepeni, tako da će se kretati oko 30 do 31 stepen.
Sovilj, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, kaže za RTS da će i danas biti sparno, dok će u Vojvodini pljuskovi izostati.
“Ovo je, zapravo, jedan desetodnevni talas, tokom kojeg maksimalne temperature u Srbiji dostižu od 33 do 37 stepeni. Ipak, nakon ovog talasa očekujemo dvodnevno osveženje, kada će temperature biti u padu za pet do osam stepeni, nakon čega bi ponovo bile oko 30 do 31 stepen”, kaže meteorolog.
Dosta lepih dana biće i u septembru, prognozirano je čak od 12 do 17 letnjih dana, rekao je Sovilj i objasnio da u meteorologiji letnji dan podrazumeva maksimalnu temperaturu višu od 25 stepeni.
Navodi da je prognozirana srednja maksimalna temperatura između 23 i 27 stepeni.
“Ako pogledamo neke prosečne vrednosti, to je pozitivno odstupanje od dva stepena, dakle očekujemo topliji septembar u odnosu na prethodni 30-godišnji prosek”, naveo je Sovilj.
Tropski talas je, navodi, stigao sa severa Afrike i prvo zahvatio delove Španije, Južnu Francusku i Italiju. Tamo je i dalje na snazi crveni stepen upozorenja, navodi Sovilj.
Temperature su u Španiji dostizale 45 stepeni, a 40 stepeni je zabeleženo i na jugu Francuske.
“Međutim, kako se ovaj topli talas praktično približavao Balkanskom poluostrvu, malo je izgubio na snazi, tako da ipak u unutrašnjosti Balkana temperature dostižu 35 do 36 stepeni”, rekao je Sovilj.
Prema njegovim rečima, jezgro tog najtoplijeg vazduha upravo je u oblasti Sredozemlja, ali i Pirinejskog poluostrva, južne Francuske, Balkana, dok je svežije na severu Evrope.
“Ovakva situacija će se zadržati i u narednih sedam do osam dana, s tim što će jezgro najtoplijeg vazduha iz zapadnog Sredozemlja da se premešta dalje ka Crnom moru i ka Maloj Aziji, tako da će konačno vrućina bar na zapadu i jugozapadu Evrope posustati”, rekao je meteorolog.
naslovi.net