BEOGRAD – Danas se navršava 26 godina od zločina počinjenog u Štrpcima, kada su pripadnici Vojske Republike Srpske na železničkoj stanici u ovom mestu iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd – Bar izveli i ubili 20 putnika, civila nesrpske nacionalnosti.
Porodice žrtava 26 godina čekaju na sudsku pravdu, kao i na priznanje statusa porodica civilnih žrtava rata, prenosi Tanjug.
Žrtve ovog zločina su:
Esad Kapetanović,
Ilijaz Ličin,
Fehim Bakija,
Šećo Softić,
Rifat Husović,
Halil Zupčević,
Senad Ðečević,
Jusuf Rastoder,
Ismet Babačić,
Tomo Buzov,
Adem Alomerović,
Muhedin Hanić,
Safet Preljević,
Džafer Topuzović,
Rasim Ćorić,
Fikret Memović,
Fevzija Zeković,
Nijazim Kajević,
Zvjezdan Zuličić i jedna nepoznata osoba.
Do danas su, kako podseća grupa nevladinih organizacija, uključujući Fond za humanitarno pravo – FHP, pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve.
Tijelo Halila Zupčevića pronađeno je krajem 2009. godine na obali jezera Perućac, posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Ilijaza Ličine pronađeni su u istom jezeru 2010. godine, dok se za ostalim žrtvama i dalje traga.
Za ovaj zločin do sada su pravosnažno osuđeni Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić.
Ranisavljević je pred Višim sudom u Bijelom Polju (Crna Gora) 2003. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 godina, a Jovičić, protiv kojeg je vođen postupak pred Sudom Bosne i Hercegovine, priznao je krivicu i osuđen je na kaznu zatvora od pet godina.
Za zločin u Štrpcima pred Sudom Bosne i Hercegovine u toeku je suđenje deseterici optuženih, među kojima su Luka Dragičević, zapovednik Višegradske brigade VRS-a, i Boban Inđić, zapovednik Interventne čete u Višegradskoj brigadi VRS-a.
U oktobru 2018. godine Apelacioni sud u Beogradu je, nakon tri i po godine, potvrdio optužnicu protiv petorice pripadnika Višegradske brigade VRS-a za zločin počinjen u Štrpcima.
Problem statusa civilnih žrtava rata
Početak glavne rasprave bio je zakazan za januar 2019. godine, no ona je odložena zbog bolesti jednog od optuženih.
U saopštenju se navodi da su porodice žrtava, od kojih su većina državljani Srbije, suočene s problemom da, po zakonskim propisima, ne mogu dobiti status članova porodica civilnih žrtava rata, koji bi im osigurao simbolične beneficije u obliku mesečnih novčanih primanja i socijalne podrške, jer se zločin dogodio van teritorija Srbije.
Ministarstvo za rad je u augustu 2018. godine izradilo Nacrt zakona o boračko-invalidskoj zaštiti, koji zadržava slična rešenja.
FHP, Žene u crnom, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda i Inicijativa mladih za ljudska prava obeležiće 26. godišnjicu zločina u Štrpcima u sredu nakon 15:00 sati pred ulazom u Glavnu železničku stanicu u Beogradu.
Indeks Online/Agencije/Foto:AP