Načitanije ove nedelje

UDAR NA NETANJAHUA: Benet i Lapid ujedinjuju snage pred izbore

Dvojica vodećih političkih protivnika izraelskog premijera Benjamin Netanyahu najavili su udruživanje pred naredne izbore, koji se očekuju kasnije ove godine, s ciljem smene aktuelne vladajuće koalicije.

Bivši premijeri Naftali Bennett i Yair Lapid saopštili su da planiraju spajanje svojih stranaka „Benet 2026“ i Yesh Atid. Kako je najavljeno, nova politička organizacija nosiće naziv „Zajedno“, a na njenom čelu biće Bennett.

Lapid je istakao da je cilj ovog poteza objedinjavanje opozicionog bloka i fokusiranje na pobedu na predstojećim izborima. Ovo nije prvi put da dvojica lidera sarađuju – upravo su zajedno 2021. godine uspeli da okončaju Netanjahuov dugogodišnji mandat, formirajući vladu koja je trajala oko godinu i po dana.

Netanjahu, koji je na vlasti ponovo od 2022. godine, predvodi jednu od najtvrđih desničarskih vlada u istoriji Izraela. Međutim, događaji nakon napada Hamas 2023. godine i rat na više frontova značajno su uticali na njegov politički rejting, a istraživanja javnog mnjenja ukazuju na slabljenje njegove koalicije.

Prema anketi izraelske televizije N12, Netanjahuov Likud mogao bi osvojiti oko 25 poslaničkih mesta, dok bi Bennett imao oko 21 mandat. Lapidova stranka beleži pad podrške i procenjuje se na sedam mesta, u odnosu na trenutna 24.

Ista istraživanja ukazuju da bi sadašnja vladajuća koalicija mogla imati oko 50 mesta u parlamentu, dok bi potencijalni savez Bennetta i Lapida, uz podršku manjih stranaka, mogao dostići većinu od najmanje 60 mesta.

Analitičari ocenjuju da bi Bennett mogao biti glavni izazivač Netanjahuu, iako se politički odnosi u Izraelu i dalje mogu značajno menjati do izbora.

Jedna od ključnih tema kampanje opozicije biće pitanje vojnog roka i odnosa prema ultraortodoksnim zajednicama, koje traže izuzeća od služenja vojske. Ovo pitanje dobija na značaju u kontekstu povećanog opterećenja izraelske vojske i gubitaka u poslednjim sukobima.

Bennett i Lapid takođe kritikuju premijera zbog, kako navode, izostanka dugoročnih strateških rezultata u sukobima sa Hezbollah i Hamasom, uprkos vojnim operacijama.

I pored nepovoljnih anketa, Netanjahu i dalje važi za politički izuzetno otpornog lidera, koji je više puta uspevao da preokrene političke tokove u svoju korist.

Najnovije

spot_imgspot_img

Najnovije