BEOGRAD – Minimalna cena rada u Srbiji biće povećana za 9,4 odsto od oktobra ove godine, Čime će prvi put preći prag od 500 evra, dogovoreno je danas na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES) Srbije.
Odluka o vanrednom povećanju doneta je jednoglasno i rezultat je socijalnog dijaloga, istakla je predsedavajuća SES-a i ministarka rada Milica Đurđević Stamenkovski.
„Kada zajedno diskutujemo u korist naših radnika i naših građana, možemo da donesemo najbolje odluke za njih, što smo danas i pokazali. Ovo je politika posvećena ljudima, socijalnoj pravdi i većoj ravnopravnosti“, poručila je ministarka.
Navela je da danas oko 90.000 ljudi prima minimalnu zaradu, što je šest puta manje nego pre 12 godina. Đurđević Stamenkovski je naglasila da je nezaposlenost u Srbiji trenutno na rekordno niskom nivou od 9,1 odsto, što vidi kao pokazatelj pozitivnih ekonomskih kretanja.
Ministar finansija Siniša Mali precizirao je da će se minimalna zarada od oktobra povećati sa 53.592 dinara na 58.630 dinara, odnosno sa 450 na 500 evra. Cena radnog sata povećava se sa 308 na 337 dinara.
„Ovo povećanje je bilo inicijativa Vlade Srbije. Njime smo ispunili i obećanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ćemo ovu godinu završiti sa povećanjem minimalca“, rekao je Mali.
Najavljeno je i moguće redovno povećanje minimalca od 1. januara 2026. godine za dodatnih 10,1 odsto, Čime bi minimalac iznosio 550 evra. O pregovorima će se, prema rečima ministra, razgovarati krajem avgusta.
„Ako se realizuje i povećanje od 10,1 odsto u januaru, to znači da će minimalna cena rada u Srbiji za 12 meseci biti kumulativno povećana za 37 odsto“, istakao je Mali.
Ministar je dodao da će istovremeno biti povećan i neoporezivi deo dohotka sa 28.423 dinara na 34.221 dinara, kako bi se rasteretili poslodavci. Ukupno opterećenje zarada bi palo na 59,7 odsto, dok će opterećenje minimalne zarade ostati na nivou od 55,6 odsto.
Ovo je drugi put da je odluka o povećanju minimalne zarade doneta jednoglasno na sednici SES-a. Mali je pohvalio doprinos poslodavaca, istakavši da su izneli konkretne predloge za unapređenje poslovnog ambijenta, o čemu će se detaljnije razgovarati do 15. septembra.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović pozdravio je dogovor, iako je izneo primedbu što povećanje ne stupa na snagu ranije.
„Tako bi na neki način sačuvali standard naših građana… Mi apsolutno nismo zadovoljni sa predlogom koje je vlada dala, mi ćemo tražiti više“, rekao je Mihajlović, najavivši nastavak borbe za više zarade i za ostale radnike.
Zoran Ilić iz UGS „Nezavisnost“ takođe je podržao dogovor, dodajući da „kada je nešto vanredno i kada se to uzme od vlade, onda je to i dobro“.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Zoran Nenezić istakao je da su poslodavci podržali povećanje jer vlada, kako je naveo, poslednjih godina sistematski jača privredu.
„Ako pogledamo podatke za poslednjih sedam godina, nama je broj privrednih subjekata u stalnom rastu, kao i dobit, zaposlenost, minimalna i prosečna zarada… Vlada Srbije radi na konto privrede, a kada radi na konto privrede, naravno da je to za dobrobit građana“, zaključio je Nenezić.
indeksonline.rs