Rijad, Saudijska Arabija – Arapski lideri okupljaju se u petak u Saudijskoj Arabiji kako bi razgovarali o suprotstavljanju planu bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa za preuzimanje kontrole nad Pojasom Gaze i preseljenje njegovog stanovništva, saopštili su diplomatski i vladini izvori.
Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman pozvao je čelnike zemalja Zaliva, Egipta i Jordana na sastanak u glavnom gradu Rijadu, objavila je saudijska državna novinska agencija SPA. Kako se navodi, sastanak će biti neslužben i održaće se „u okviru bliskih bratskih odnosa“.
Plan Donalda Trampa izazvao je snažno protivljenje arapskih država, ali još uvek postoje neslaganja oko toga ko bi trebalo da upravlja ovom palestinskom enklavom i kako finansirati njenu obnovu.
Umer Karim, stručnjak za saudijsku spoljnu politiku, ocenio je da je ovaj samit „najvažniji u poslednjih nekoliko decenija za arapski svet i palestinsko pitanje“.
Tramp je izazvao globalni bes kada je predložio da SAD „preuzmu Pojas Gaze“ i preseli 2,4 miliona njegovih stanovnika u Egipat i Jordan.
„Što se tiče zajedničkog arapskog delovanja i donesenih odluka u vezi s njim, to će biti na dnevnom redu nadolazećeg hitnog arapskog samita koji će se održati u bratskoj Arapskoj Republici Egipat“, saopštila je SPA. Ovaj samit, zakazan za 4. mart, fokusiraće se na situaciju u Izraelu i Palestini.
Na sastanku sa Trampom u Vašingtonu 11. februara, jordanski kralj Abdulah II rekao je da će Egipat predstaviti plan za buduće korake. Saudijski sigurnosni izvor dodao je da će se u razgovorima razmatrati verzija egipatskog plana.
Plan za obnovu Gaze
Jedno od ključnih pitanja biće ponovna izgradnja Gaze, s obzirom na to da je Tramp opravdavao preseljenje stanovništva upravo potrebom za obnovom.
Egipat još nije zvanično objavio svoju inicijativu, ali bivši egipatski diplomata Mohamed Hegazi predstavio je okvirni plan, koji bi se realizovao u tri faze tokom perioda od tri do pet godina.
Prva faza, koja bi trajala šest meseci, bila bi posvećena „ranom oporavku“.
„Teške mašine biće dovedene da uklone ruševine, dok će unutar Gaze biti identifikovane određene sigurne zone za privremeni smeštaj stanovnika“, izjavio je Hegazi, član Egipatskog saveta za spoljne poslove.
Druga faza podrazumevala bi organizaciju međunarodne konferencije na kojoj bi bili predstavljeni detalji obnove i fokus bi bio na komunalnoj infrastrukturi.
„Završna faza će nadgledati urbanističko planiranje Gaze, izgradnju stambenih jedinica i pružanje obrazovnih i zdravstvenih usluga“, rekao je Hegazi.
Ujedinjene nacije procenile su da bi obnova Gaze koštala više od 53 milijarde dolara, uključujući više od 20 milijardi dolara u prve tri godine.
„Poslednja faza uključivala bi otvaranje političkog puta za sprovođenje rešenja o dve države“, zaključio je Hegazi.
Sastanak u Rijadu mogao bi da označi prekretnicu u diplomatskim naporima arapskih država da pronađu održivo rešenje za palestinsko pitanje.
Indeksonline