KRAGUJEVAC – Ekipe Zavoda za urgentnu medicinu (ZUM) u Kragujevcu iza sebe imaju izuzetno dinamičnih 24 sata, tokom kojih je zabeležen visok intenzitet poziva i terenskih intervencija. Prema zvaničnim podacima ove ustanove, dežurne službe su u proteklom danu primile čak 172 poziva građana.
Terenske intervencije i rad na javnim mestima
Od ukupnog broja poziva, lekarske ekipe su na teren izašle 57 puta. Veći deo posla obavljen je tokom dnevne smene, kada je realizovano 39 terenskih poseta, dok je u noćnim satima zabeleženo 18 izlazaka na teren.
Posebno se izdvaja podatak o intervencijama na javnim mestima, kojih je u protekla 24 sata bilo ukupno 17, što ukazuje na povećanu potrebu za hitnom medicinskom pomoći van kućnih uslova.
Najčešće tegobe: Od srčanih problema do alkoholisanih stanja
Iz Zavoda za urgentnu medicinu saopšteno je da se struktura pacijenata razlikovala u zavisnosti od doba dana.
– Tokom dana su se najčešće javljali pacijenti sa visokim krvnim pritiskom, srčanim problemima, pacijenti u alkoholisanom stanju, sa povredama, kao i astmatičari, navodi se u izveštaju ZUM-a.
S druge strane, noćna smena donela je drugačiju kliničku sliku kod onih koji su tražili pomoć. Tokom noći su pretežno dominirali pacijenti sa bolom u grudima, različitim vrstama povreda i hronični bolesnici sa astmatičnim tegobama.
Pored rada na terenu, značajan broj pacijenata pregledan je i u samim prostorijama Zavoda. U ambulanti je obavljeno ukupno 25 pregleda odraslih osoba. Od tog broja, 15 pacijenata je zbrinuto tokom dana, dok je 10 pregleda obavljeno u toku noći.
Indeksonline.rs




