Kriptovaluta „Paj novčić“ (Pi coin), poznata i kao „Paj“, zvanično je stupila na takozvani „otvoreni mejnnet“, što znači da se njome sada može trgovati na kripto berzama.
Ovaj događaj privukao je veliku pažnju kripto entuzijasta u Novom Pazaru i širom Srbije, a globalno se procenjuje da Pi coin ima oko 100 miliona aktivnih korisnika.
Više od 10 miliona verifikovanih korisnika sada ima priliku da trguje ovom kriptovalutom na zvaničnim kriptomenjačnicama.
Pi Coin na velikim berzama
Od jutros, „Paj“ je listiran na jednoj od najvećih svetskih menjačnica, OKX, što je izazvalo povećanje interesovanja i spekulacija o njegovoj budućoj vrednosti.
Jedna od specifičnosti Pi coina je što se može rudariči jednostavnim korišćenjem mobilne aplikacije, bez potrebe za skupom opremom. Dovoljno je da korisnici svakodnevno otvore aplikaciju kako bi generisali nove jedinice valute.
Kontroverze i spekulacije
Međutim, veliki broj ljudi izgubio je poverenje u projekat, jer je od njegovog nastanka prošlo šest godina pre nego što je zvanično lansiran na kripto tržište, što je dovelo do spekulacija o mogućoj prevari.
Vrednost „Paj novčića“ zavisi od više faktora, uključujući listing na berzama, odluke ranih vlasnika i tržišne prilike. Nakon nedavnog listiranja na OKX platformi, cena je skočila sa 50 na više od 70 dolara, beležeći rast od 50% u proteklih nedelju dana.
Ovaj nagli skok podstakao je spekulacije da bi Pi coin mogao uskoro biti listiran i na najvećoj svetskoj kripto platformi, Bajnensu, ali za sada ni Bajnens ni tim koji stoji iza „Paja“ nisu potvrdili ove planove.
Budućnost Pi Coina
Kritike dolaze iz redova onih koji smatraju da Pi coin nije dizajniran za spekulativnu trgovinu, već za ekonomiju zasnovanu na trampi.
Ukoliko ne bude listiran na glavnim berzama, njegovo usvajanje moglo bi biti postepeno, a ne naglo. Ipak, interesovanje drugih berzi poput Bitget-a, OKX-a i MEXC-a ukazuje na mogućnost dugoročnog opstanka ove kriptovalute.
U Srbiji hiljade korisnika već više od godinu dana rudari ovaj digitalni novac putem svojih mobilnih telefona, nadajući se da nije reč o prevari ili o veštačkom „pumpanju“ priče bez stvarne vrednosti u trgovini.
Trenutne procene sugerišu da bi cena „Paj novčića“ mogla biti u rasponu od 0,5 do 5 dolara na samom startu, ali tržišna dinamika ostaje nepredvidiva.
Indeksonline/Ibrahim Dreković