Petarde, vatrometi i baklje odavno nisu rezervisani samo za novogodišnje praznike. Danas se pirotehnička sredstva koriste tokom cele godine – na privatnim proslavama, sportskim događajima, javnim okupljanjima i različitim vrstama slavlja, upozoravaju stručnjaci.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u poslednje tri godine zabeležene su 52 osobe povređene usled nepravilne upotrebe pirotehnike, a najveći broj povređenih čine deca i maloletnici.
Major policije Nebojša Simonović ističe da je problem odavno prerastao sezonske okvire.
„Policijska praksa pokazuje da upotreba pirotehničkih sredstava nije vezana isključivo za novogodišnje i božićne praznike. Pirotehnika se sve češće koristi kod raznih proslava, sportskih događaja, kao i prilikom različitih javnih okupljanja na otvorenom. Poseban problem predstavlja neovlašćena upotreba pirotehničkih sredstava na tim javnim površinama gde postoji rizik po građane, posebno decu, od povređivanja do izazivanja požara većih razmera“, kaže Simonović.
Prema njegovim rečima, broj prekršaja povezanih sa neovlašćenom upotrebom pirotehnike ne opada.
„Mi zaista tokom cele godine imamo evidentiranih prekršaja što se tiče neovlašćenog paljenja pirotehnike. I broj je uporedno sa prethodnom godinom isti“, navodi on.
Stručnjaci upozoravaju da poseban problem predstavlja kupovina pirotehnike na crnom tržištu, gde proizvodi ne prolaze bezbednosne kontrole i često sadrže veću količinu eksplozivnog punjenja od dozvoljene.
Medicinski podaci pokazuju da najčešće stradaju prsti, šake, oči i lice, dok posledice mogu biti trajne – od amputacija do gubitka vida i sluha.
„Iskustvo sa terena pokazuje da se incidenti događaju usled nepažnje, tokom neodgovornog rukovanja, upotrebe nedozvoljenih i neproverenih sredstava, kao i nedovoljne upoznatosti sa bezbednosnim pravilima. Zbog toga MUP kontinuirano sprovodi preventivne kampanje usmerene na zaštitu građana, posebno dece i maloletnih lica“, rekao je Simonović.
Zakonom je zabranjena prodaja i poklanjanje pirotehničkih proizvoda maloletnicima, a odgovornost za njihovo posedovanje i korišćenje može snositi i roditelj.
„Po Zakonu o zaštiti potrošača zabranjena je prodaja i poklanjanje pirotehničkih proizvoda maloletnim licima. Ukoliko roditelj ne sprovodi nadzor nad detetom, a bio je u obavezi da ga vrši, on će se kazniti kao da je sam izvršio to delo“, upozorava Simonović.
Stručnjaci smatraju da represivne mere same po sebi nisu dovoljne i da je neophodno kontinuirano raditi na edukaciji građana, posebno dece i mladih, kako bi se smanjio broj povreda i sprečile potencijalne tragedije.
Izvor: NIN



