BEOGRAD – Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas na sednici vlade da će SAD uvesti sveukupne sankcije NIS-u, ne samo finansijske, i dodao da će to biti direktne sankcije našoj naftnoj kompaniji, kao i da će SAD pre 15. januara izaći zvanično sa tom odlukom.
On je zamolio premijera Miloša Vučevića da formira dva tima koji će se baviti gasnim aranžmanom, odnosno NIS-om.
„Razgovarao sam sa Hoze Fernandesom, njima ističe mandat 20. januara, ali pre 20. januara nekoliko važnih informacija za vas. Sjedinjene Američke Države uvešće sankcije ne nekakve generalne, ne opšte, ne samo finansijske, već sveukupne sankcije našoj kompaniji Naftna industrija Srbije. Dakle, to neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo, sankcije koje su finansirane od strane ruskih banaka. To će biti direktne sankcije Naftnoj industriji Srbije“, rekao je Vučić.
On je dodao da nas to dovodi u veoma tešku poziciju.
„Zato što posle izvesnog vremena, ne samo za dobavljanje nafte, već nemojte da zaboravite, a zašto bi svi ljudi to morali da znaju, slede nam problemi i sa Rafinerijom, i sa Petrohemijom, i sa svim drugim našim gigantima, suštinskim opstankom ekonomije koju imamo danas, jer ne možete nabavljati rezervne delove“, rekao je Vučić.
„Ono što sam pitao i dobio precizan odgovor, to je koliki će rok da bude, koliko vremena imamo. I ono što sam razumeo od gospodina Fernandeza, danas ću imati dalje razgovore sa ambasadorom Hillom koji će biti upoznat sa kompletnim akcijama tog energetskog dela State Departmenta i naravno Treasury Departmenta koji donose odluke o sankcijama. A to je da će nam dati 30 dana, da mi sagledamo sve svoje mogućnosti i da pokrenemo akciju. A za 60 dana moramo ceo proces da završimo“, rekao je Vučić.
To znači, kako je rekao, da će oni pre 15. januara izaći zvanično sa tom odlukom.
„Što znači da do 15. marta mi moramo da završimo sve, a do 15. februara mi moramo da znamo šta radimo“, naveo je Vučić.
Napomenuo je da smo se snalazili do sada na razne načine jer Simens neće direktno da radi sa NIS-om ili Gazpromom, ali smo mi tu, kako je rekao, onda ulazili preko Srbijagasa, preko svih drugih naših kompanija, pokušavajući da sačuvamo sve što se sačuvati može.
„Ja sam, naravno, rekao američkom podsekretaru da mi ne možemo da budemo zadovoljni, ne možemo da budemo srećni zbog takve odluke, ali takva odluka sledi. I nemamo mesta žalopojkama i kuknjavama i analizi šta je pravedno, šta je nepravedno, šta je pravično, šta nije pravično, jasno je da nije, ali nema tu sad… Od toga ćemo da prepustimo analitičarima i nekim drugim političarima koji će da nam objasne kako je to sve moglo drugačije. A postavlja se tu samo pitanje zašto sad, zašto u ovom trenutku. Čudni su razlozi. Oni će reći da je to upereno protiv Rusa i zbog toga što oni time finansiraju deo svojih ratnih napora. Oni time nisu finansirali deo svojih ratnih napora, za to postoje knjige i dokazi“, rekao je Vučić.
Kako je rekao, moguće je da im smeta što je ruska kompanija makar u jednoj godini napravila visok profit.
„Ove godine je to značajno, značajno, mnogostruko niže. I u godinama koje dolaze ne može da bude visok. Da li je to vezano i za nekakve pokušaje s polja da se destabilizuje situacija u našoj zemlji, nisam siguran i ne mogu bez dokaza da bilo koga za nešto slično optužujem. Ali je svakako to nešto što našu zemlju dovodi u tešku poziciju“, rekao je Vučić.
Dodao je da je pitao i dobio precizan odgovor koliki će rok da bude.
Kako kaže, Fernandezu je „izletelo“ da SAD očekuju da Srbija izvrši nacionalizaciju NIS-a, gde bi Zapad priznao da ga Srbija uzme bez naknade, ali kako je rekao, on ne misli da to treba da bude cilj Srbije.
On je zamolio premijera Vučevića da formira dva tima koji će se baviti gasnim aranžmanom, odnosno NIS-om.
„Ja ću pomoći u razgovoru sa Putinom, pošto on neće, verovatno, ni prihvatiti da razgovara sa bilo kim drugim. Jedan je oko pregovora za gasni aranžman, koji moramo da postignemo da bismo imali gasa, a drugi je tim koji se tiče NIS-a, moramo odmah da sagledamo sve mogućnosti“, rekao je Vučić.
indeksonline.rs/Tanjug