utorak, januar 7, 2025
spot_imgspot_img

Načitanije ove nedelje

Rektorski kolegijum: Neka svako radi svoj posao- saopštenje

NOVI PAZAR – Državni univerzitet u Novom Pazaru poslednjih nedelja je na meti političkih stranaka, nevladinog sektora i drugih političkih subjekata, pa i pojedinaca koji nemaju nikakve kompetencije, čije je polazište za delovanje raznovrsno, ali im je cilj isti: da “srede stanje” u ovoj ustanovi visokog obrazovanja.

Rektorski kolegijum oštro osuđuje mešanje u autonomna pitanja univerziteta i direktne istupe političkih lidera, koji se, umesto da se bave svojim koalicijama i poslovima, usred Vlade Srbije „prave mrtvi“, a u lokalnim sredinama postaju veoma inspirisani da budu spasioci „narodnih prava i interesa“.

Stanje na univerzitetu politički akteri opisuju kao „dramatično, alarmantno ili katastrofalno“ ne znajući pritom ni kako univerzitet funkciniše, ni šta se na njemu stvarno dešava.

Zaboravljaju da prema Zakonu o visokom obrazovanju univerzitet ima pravo na autonomiju, a ona između ostalog, podrazumeva jasno definisano pravo na uređenje unutrašnje organizacije; utvrđivanje pravila studiranja i utvrđivanje studijskih programa. Istim Zakonom definisan je način izbora organa poslovođenja i upravljanja, kao i izbora nastavnog kadra.

Zanemaruje se i odredba Zakona koja jasno kaže: „Na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili versko organizovanje i delovanje“.

Shodno tome, Državni univerzitet neće dozvoliti da se bilo ko meša u pitanja koje mu država kroz svoje zakone jasno poverava. Pitanja univerziteta rešavaće se samo na univerzitetu, iako grupa nastavnika okupljena u sindikatu „Nezavisnost“ skoro dve godine pokušava da političarima delegira rešavanje univerzitetskih pitanja. Pojedini profesori su koristeći svoj položaj i ulogu, zarad ličnih interesa, pozivali studente da radikalnim metodama utiču na rad univerziteta, pokušavajući da diskredituju legitimne i legalne studentske predstavnike (koji učestvuju u radu univerziteta, ostvarujući prava studenata u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, Zakonom o studentskom organizovanju, Statutom i drugim opštim aktima ustanove).

Grupa nastavnika i administrativnih radnika je nedavne proteste malobrojnih studenata pokušala da iskoristi za svoje ciljeve. Među njima ima i članova opozicionih stranaka, ali i onih koje su deo vladajuće većine u lokalnom parlamentu, pa i Skupštini Republike Srbije.

Često se kao argument protiv Državnog univerziteta koristi „gubitak akreditacije nekih departmana“. Istine radi, departmani su organizacione jedinice univerziteta ustanovljene Statutom, koje se ne akredituju, niti mogu izgubiti akreditaciju.

S druge strane, studijski programi, u okviru departmana, koji školuju studente za određena zanimanja, akredituju se na sedam godiina, nakon čega u skladu sa potrebama mogu ući u ponovni proces akreditacije, što nisu u obavezi da učine.

Neophodno je pomenuti da akreditacija studijskih programa podrazumeva višemesečni proces utvrđivanja ispunjenosti standarda za akreditaciju, stotine dokumenata i elaborat koji zajednički pripremaju nastavnici i administrativni radnici univerziteta.

Istina je ovakva: u toku su procesi reakreditacije tri studijska programa (pravo, ekonomija, srpska književnost i jezik) i proces početne akreditacije jednog novog studijskog programa (turizam).

Često se Državnom univerzitetu u Novom Pazaru spočitava da nema studentski dom i menzu. To pitanje ne treba postavljati Državnom univerzitetu jer ovakve planove može da odobri samo Vlada Republike Srbije, u čijoj je nadležnosti osnivanje posebne ustanove za studentski standard.

Neke organizacije, poput Bošnjačkog instituta za nauku, kulturu i umetnost (BINKU), čiji su saradnici uglavnom iz drugih država sa Balkana, ali i članovi partije koja učestvuje u lokalnoj i državnoj vlasti,bez ikakvih agumenata optužili su Državni univerzitet da Bošnjacima uskraćuje ljudska prava.

Pozivanje na kadrovske promene, mešanje u poslovođenje i rukovođenje univerzitetom, nerazumevanje ciljeva u visokom obrazovanju, pozivanje na narušavanje nepovredivosti akademskog prostora, ometaju rad univerziteta i narušavaju akademske slobode, što tumačimo kao podrivanje „Bolonjskog sistema“, kao i zakonom utvrđenog sistema ostvarivanja delatnosti visokog obrazovanja, a samim tim i ustavnog poretka Republike Srbije.

RTVNP

Najnovije

spot_imgspot_img

Najnovije