BEOGRAD – Američko društvo za zaštitu potrošača “Which?” sprovelo je istraživanje o tačnosti aplikacija za merenje fizičke aktivnosti, poznatijih kao merači koraka, i došlo da zaključka da mnoge od njih daju potpuno pogrešne podatke.

Kako prenosi BBC, istraživanjem je obuhvaćeno čak 118 takvih aplikacija i to na traci za trčanje, a zadatak je bio dovršiti trkački maraton od 42 kilometra.

Kao najmanje pouzdana pokazala se aplikacija Garmin Vivosmart 4, koja je rezultat umanjila za čak 17,3 kilometara – naime, umesto unapred dogovorena 42 kilometra, istraživač je zapravo istrčao 59,5 kilometara!. Garmin je gotovo neverovatnu grešku pokušao da opravda činjenicom da im aplikacija nije imala GPS.

Odstupanja su se događala i kod Appleovih aplikacija. Od njihovih osam testiranih modela, Apple Watch serija 1 bila je najpreciznija i grešila za samo jedan odsto, dok je serija 3 precenila istraživača za čak 13 odsto. Naime, prema toj seriji trkač je “završio” maraton od 42 km već nakon 36,7 kilometara.

Odstupanja su zabeležena i kod drugih aplikacija, poput Samsung Geara S2, Xiaomi Amazfit Bipa i Huawei Watch 2 Sporta.

“Naši testovi pokazali su da se ne možete pouzdati u brojne modele velikih brendova pa pre kupovine obavezno proverite da li ste dovoljno istražili na šta ćete potrošiti novac”, zaključila je Natali Hičins iz društva “Which?”.

Ipak, pojedini stručnjaci su zaključili kako test na pokretnoj traci baš i nije najbolja metoda za istraživanje.

“Test u stvarnom svetu, na putu, bio bi puno korisniji za potrošače”, izjavio je dr Dejl Eslidžer, predavač fizičke aktivnosti i zdravlja na Lafboro univerzitetu.

Index.hr