Ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali izjavio je danas da je do sada podneto više od 1.800 zahteva za subvencionisane kredite za kupovinu nekretnina i naveo da će, ukoliko bude potrebno, država proširiti garantnu šemu na veći broj nekretnina, kao i da su se programu osim Poštanske štedionice pridružile NLB Komercijalna banka i Unikredit banka.
Mali je za TV Pink rekao da očekuje da će se priključiti i ostale banke, kojima je dat rok od 30 dana za izjašnjenje i da garantna šema do 400 miliona evra pokriva kupovinu 5.500 stanova za mlade.
Ocenio je da je to verovatno najvažniji i najbolji program koji država sprovodi.
„Predsednik Aleksandar Vučić je obećao program jeftinih stambenih kredita za mlade od 20 do 35 godina, koji uključuju subvencionisane kamatne stope i mi to obećanje sada i ispunjavamo“, poručio je on.
Istakao je da je program veoma uspešan i da postoji mogućnost da garantna šema bude proširena imajući u vidu ogromno interesovanje mladih.
Podsetio je da su juče potpisani ugovori sa četiri mlade žene, od kojih je jedna nezaposlena i istakao da je proces odobravanja kredita izuzetno brz o čemu svedoči i izjava jedne od potpisnica da je za samo četiri sata prikupila potrebnu dokumentaciju, a kredit joj je odobren u roku od dva dana.
„Program omogućava mladima da lakše dođu do svoje prve nekretnine, jer subvencionisani krediti nude povoljne uslove otplate. Na primer, kredit od 75.000 evra podrazumeva učešće od samo 750 evra, a prve godine rata iznosi svega 93 evra mesečno, što je mnogo niže od cene zakupa stana. Kasnije rate rastu, ali i dalje ostaju povoljnije od komercijalnih kredita. Država svakog meseca doplaćuje 124 evra za otplatu kredita“, objasnio je Mali.
Napomenuo je i da program nije namenjen samo mladima iz Beograda, već je dostupan u celoj Srbiji, a to dokazuje i jučerašnje potpisivanje četiri ugovora za kupovinu stanova u Subotici, Pančevu, Novom Sadu i Zrenjaninu.
Program obuhvata i nezaposlene, što je velika novina u odnosu na prethodne godine, kada je bilo teško da nezaposleni dođu do stambenih kredita.
Mali je pozvao sve mlade da se prijave i iskoriste ovu, kako je rekao, jedinstvenu priliku, a istovremeno je podsetio i na druga izdvajanja države namenjena porodicama.
„Prošle godine je povećan iznos roditeljskog dodatka, pa je za prvo dete predviđena jednokratna pomoć od 500.000 dinara, za drugo 600.000 dinara, za treće je namenjeno oko dva miliona dinara, za četvrto više od tri miliona dinara. Te mere nisu zabeležene u istoriji Srbije“, podvukao je on.
Prema njegovim rečima, ovaj program, kao i druge mere, odražavaju stabilnost javnih finansija i snagu naše ekonomije.
Napomenuo je da se ovakvi subvencionisani stambeni krediti ne mogu naći nigde u Evropi, a da predviđaju da država svakog meseca iz budžeta izdvaja novac i subvencioniše stambene kredite.
„Ovaj program i ove mere pokazuju stabilnost naših javnih finansija, snagu naše ekonomije. Ne može to bilo koja država. Sa druge strane to pokazuje naše prioritete a to su mladi, budućnost, naš dalji ekonomski razvoj“, rekao je on.
Izneo je i podatke o prosečnoj zaradi u Srbiji, koja je u januaru ove godine iznosila 107.476 dinara, odnosno 918 evra, što je 7,2 odsto više u realnom, a 12,1 odsto u nominalnom iznosu, u odnosu na januar prošle godine.
Istakao je da se očekuje da će do kraja godine prosečna plata preći 1.000 evra, čime će biti ispunjeno obećanje dato u okviru programa „Srbija 2025“.
Podsetio je na podatke iz 2012. godine, kada je prosečna plata bila samo 329 evra, a stopa nezaposlenosti 25,9 odsto i naglasio da je Srbija danas u potpuno drugačijoj situaciji i da je uz konstantan rast plata, penzija i minimalne zarade, te sprovođenje infrastrukturnih projekata, postala druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
To, prema njegovoj oceni, nije slučajnost, već rezultat upornog rada, strateškog razmišljanja i investiranja.
Indeksonline/Tanjug